Witold Potwora


Witold Tomasz Potwora, urodzony 29 stycznia 1962 roku w Opolu, był polskim ekonomistą, którego wkład w dziedzinie ekonomiki i marketingu jest nieoceniony. Miał tytuł doktora habilitowanego, co potwierdza jego wysokie kwalifikacje oraz zaangażowanie w pracę naukową.

Potwora pełnił również funkcję nauczyciela akademickiego w kilku uczelniach w swoim rodzinnym mieście, Opolu. Był prorektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, a także dziekanem Wydziału Nauk Społecznych tej samej uczelni. Jego praca na tych stanowiskach przyczyniła się do rozwoju lokalnej edukacji wyższej oraz miała wpływ na kształtowanie przyszłych specjalistów w dziedzinie ekonomii.

Poza działalnością akademicką, Witold Potwora był również przewodniczącym rady nadzorczej Opolskiego Parku Technologicznego, co świadczy o jego kompetencjach w zakresie zarządzania oraz bliskim związku z innowacjami technologicznymi. Zmarł 13 maja 2022 roku w Opolu, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy i dydaktyczny.

Życiorys

Witold Potwora ukończył w 1980 roku Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Głubczycach. Po zdaniu matury, rozpoczął studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, które zakończył w 1985 roku, uzyskując dyplom magistra. W 1993 roku na tej samej uczelni obronił pracę doktorską z zakresu nauk ekonomicznych, której temat brzmiał „Marże handlowe w formułowaniu i realizacji strategii marketingowej”. Praca ta została przygotowana pod opieką profesora Piotra Blaika. Po nabyciu stopnia doktora, Potwora objął stanowisko adiunkta w macierzystym instytucie.

W 1995 roku razem z Marianem Duczmalem, Tadeuszem Pokusą oraz Józefem Kaczmarkiem, Witold Potwora założył Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu, gdzie do swojej śmierci pełnił funkcję prorektora. Oprócz tego, był również dziekanem Wydziału Nauk Społecznych tej uczelni, która miała swoją siedzibę w Tarnowskich Górach.

Witold Potwora jest autorem wielu wywiadów, które ukazały się w Nowej Trybunie Opolskiej, a także uczestniczył w programach publicystycznych dotyczących zmian gospodarczych na Opolszczyźnie. W programach takich jak Rozmowa dnia, Wszystko jasne oraz W cztery oczy, miał okazję dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. W 2011 roku opublikował zestawienie 25 najbardziej nowoczesnych firm na Opolszczyźnie.

Witold Potwora brał również aktywny udział w Opolskiej Konferencji Ewaluacyjnej o nazwie „Badania Ewaluacyjne – Po Co? Budowa przyszłości programu”, gdzie prowadził dyskusje na temat znaczenia badań ewaluacyjnych w kluczowych obszarach rozwoju regionu.

Życie prywatne

Witold Potwora prowadził życie rodzinne, które było pełne ciepła i wsparcia ze strony jego najbliższych. Był mężem Doroty Potwory, która również pełniła funkcję nauczyciela akademickiego, wykładając między innymi na Uniwersytecie Opolskim oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.

W ich rodzinie urodzili się dwaj synowie, którzy zawsze mogli liczyć na miłość i wsparcie rodziców.

Po zakończeniu swojego żywota, został pochowany na cmentarzu komunalnym w Opolu, który znajduje się w malowniczej okolicy. W bliskiej odległości od jego miejsca spoczynku znajduje się Półwieś, gdzie wiele osób przychodzi, aby oddać hołd pamięci Witolda Potwory.

Publikacje

Witold Potwora jest autorem wielu wartościowych prac naukowych, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy w dziedzinie zarządzania i logistyki. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje:

  • Nauka w służbie wartości (wraz z Marianem Duczmalem i Józefem Kaczmarkiem, 2009),
  • Systemy i procesy zarządzania logistyczno – marketingowego. Aspekt efektywności (2007),
  • Brak wiedzy o rynku jako bariera efektywnego wykorzystania środków wspólnotowych (2006),
  • Formirowanie organizacinoj kultry predprijatija i rinocznowaja orientacija (wraz z M. Sawicą, 2005),
  • Przesłanki i przejawy integracji logistyki i marketingu (wraz z Piotrem Blaikiem, Józefem Kaczmarkiem, Dorotą Potworą, Sabiną Kauf, Aliną Bruską, Rafałem Matwiejczukiem, 2002).

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery Witold Potwora zdobył liczne nagrody oraz wyróżnienia, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w dziedzinie ekonomii oraz społeczności lokalnej.

  • 2007 – Złota Odznaka Honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
  • 2022 – Zasłużony obywatel Opola (przyznane pośmiertnie).

Przypisy

  1. Dr Witold Potwora "Zasłużonym Obywatelem Opola" - Radio Doxa [online], doxa.fm [dostęp 26.04.2024 r.] (pol.).
  2. Tłumy żegnały Witolda Potworę na cmentarzu w Opolu. Region stracił zaangażowanego naukowca i eksperta. opole.naszemiasto.pl, 18.05.2022 r. [dostęp 15.11.2022 r.]
  3. Nie żyje dr Witold Potwora [online], Uniwersytet Opolski, 18.08.2022 r.
  4. Marże handlowe w formułowaniu i realizacji strategii marketingowej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.10.2022 r.]
  5. Nie żyje dr Witold Potwora, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, wybitny ekonomista i specjalista od marketingu [dostęp 14.05.2022 r.]
  6. Firma nie tylko dla ekonomistów [dostęp 29.03.2018 r.]
  7. dr Witold Potwora – czego ekonomista życzy polskiej gospodarce? [dostęp 01.01.2017 r.]
  8. W cztery oczy, dr Witold Potwora [dostęp 11.02.2013 r.]
  9. Opolska Konferencja Ewaluacyjna [dostęp 11.08.2013 r.]
  10. Opolskie. Powstała lista 25 najbardziej nowoczesnych firm w regionie [dostęp 12.03.2013 r.]
  11. 50 lat działalności Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Opolu [dostęp 14.09.2007 r.]
  12. Historia WSZiA w Opolu
  13. https://pnt.opole.pl/index.php/pl/1357-zmarl-dr-potwora

Oceń: Witold Potwora

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:6