Rafał Jacek Matwiejczuk, urodzony 18 grudnia 1973 roku w Opolu, jest uznawanym polskim ekonomistą. Jego obszar specjalizacji obejmuje logistykę oraz marketing, co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach w dziedzinie ekonomii.
W ciągu swojej kariery zawodowej, Matwiejczuk pełnił również rolę nauczyciela akademickiego, łącząc teorię z praktyką.
Jego działalność jest szczególnie związana z uczelnianym środowiskiem w Opolu, gdzie przyczynił się do rozwoju naukowego oraz edukacyjnego.
Życiorys
Rafał Matwiejczuk to wybitna postać w świecie nauki i edukacji. Urodził się w 1973 roku w Opolu, gdzie zdobył wykształcenie podstawowe oraz średnie. Po pomyślnym zdaniu egzaminu maturalnego, podjął studia ekonomiczne na Politechnice Opolskiej, które zakończył w 1997 roku, uzyskując dyplom magistra inżyniera.
Następnie rozpoczął pracę w Zakładzie, a później w Katedrze Nauk o Zarządzaniu, która działa przy Instytucie Zarządzania Politechniki Opolskiej. W tym samym czasie rozwinął swoje ambicje akademickie, podejmując studia doktoranckie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. W 2003 roku obronił swoją rozprawę doktorską, której tytuł brzmi: „Wpływ zarządzania marketingowo-logistycznego na efektywność procesów tworzenia wartości”, napisaną pod kierunkiem prof. Piotra Blaika.
Wraz z uzyskanym tytułem naukowym dołączył do grona adiunktów w swoim instytucie, a także objął kierownictwo Katedry Marketingu i Logistyki, którego prowadzenie miało miejsce do 2005 roku. W okresie 2005–2008 pełnił natomiast funkcję prodziekana ds. organizacyjnych Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej.
W 2008 roku zmienił miejsce pracy na Uniwersytet Opolski, gdzie został adiunktem w Katedrze Logistyki i Marketingu. Dodatkowo, angażuje się w wykłady w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu. W 2015 roku Rada Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, na podstawie rozprawy dotyczącej kompetencji logistyki w tworzeniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.
Od 2016 roku Rafał Matwiejczuk pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Logistyki i Marketingu, który w 2019 roku przekształcono w Katedrę Logistyki i Marketingu w Instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytetu Opolskiego. W 2019 roku objął zaszczytną funkcję prorektora ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Opolskiego, co świadczy o jego znaczącej roli w rozwoju akademickim tej instytucji.
Dorobek naukowy i odznaczenia
Rafał Matwiejczuk jest naukowcem, którego badania koncentrują się na czterech kluczowych obszarach. Wśród nich można wyróżnić: kompetencje logistyki oraz zarządzania łańcuchem dostaw, determinanty logistyczne w kontekście zarządzania przedsiębiorstwem, procesy tworzenia wartości z perspektywy logistyki i marketingu oraz nowoczesne koncepcje wartości w logistyce.
W dorobku naukowym Matwiejczuka znajdują się ważne publikacje, które mają istotne znaczenie dla rozwoju tego obszaru wiedzy:
- Przesłanki i przejawy integracji logistyki i marketingu, Opole 2002, współautor,
- Integracja marketingu i logistyki – wybrane problemy, Opole 2005, współautor,
- Zarządzanie marketingowo-logistyczne. Wartość i efektywność, współautor, Warszawa 2006,
- Logistyczny łańcuch tworzenia wartości, współautor, Opole 2008.
Za swoje osiągnięcia naukowe, działania dydaktyczne oraz wkład w organizację życia akademickiego, Rafał Matwiejczuk otrzymał liczne nagrody, w tym nagrody rektora Politechniki Opolskiej oraz Brązowy Krzyż Zasługi.
Przypisy
- Kompetencje logistyki w tworzeniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 20.10.2019 r.]
- Nowi prorektorzy naszej uczelni, artykuł na stronie Uniwersytetu Opolskiego z 01.10.2019 r. [dostęp 20.10.2019 r.]
- Dr hab. Rafał Jacek Matwiejczuk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.04.2012 r.]
- Informacja na stronie WE UO [on-line] [dostęp 16.04.2012 r.]
- Dr hab. inż. Rafał Jacek Matwiejczuk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.04.2012 r.]
- a b c Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 10 (135), maj/czerwiec 2008, s. 26.
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie.
- M.P. z 2003 r. nr 55, poz. 854
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Tadeusz Detyna | Jan Marcinkiewicz (ur. 1948) | Andrzej Ciuk | Dariusz Ratajczak | Witold Potwora | Karol Grandek | Włodzimierz Promiński | Magdalena Ujma (historyczka) | Ewa Zaleska (polonistka) | Józef Madeja | Alfred Steinert | Piotr Garbaczewski | Lech Nijakowski | Janusz Kyzioł | Jan Zielonka | Dawid Bączkowicz | Cezary Specht | Elżbieta Ostrowska (ekonomistka) | Joachim Glensk | Theodor KaluzaOceń: Rafał Matwiejczuk