Elżbieta Ostrowska, urodzona 20 sierpnia 1952 roku w Opolu, to wybitna polska ekonomistka, która ma na swoim koncie szereg znaczących osiągnięć w dziedzinie nauk ekonomicznych. Obecnie pełni rolę profesora na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie przekazuje swoją wiedzę studentom i wpływa na rozwój młodych naukowców.
W latach 2005–2010 była rektorem Wyższej Szkoły Finansów i Administracji w Gdyni, co również świadczy o jej wpływie na polski system edukacji wyższej.
Życiorys
W 1975 roku Elżbieta Ostrowska zakończyła studia magisterskie z zakresu ekonomii w Instytucie Cybernetyki Ekonomicznej i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie obroniła pracę magisterską na temat zastosowania modeli ekonometrycznych w gospodarce. Następnie w 1978 roku ukończyła studia podyplomowe dotyczące metodyki prac badawczych i rozwojowych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W 1983 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim, a w 1993 roku habilitowała się na podstawie rozprawy dotyczącej uwarunkowań rozwoju polskiego rybołówstwa dalekomorskiego.
15 marca 2002 roku uzyskała tytuł profesora nauk ekonomicznych, który przyznano jej w oparciu o dorobek naukowy oraz monografię zatytułowaną „Ryzyko inwestycyjne. Identyfikacja i metody oceny”. W trakcie swojej kariery naukowej koncentrowała się na szerokim zakresie tematów związanych z ekonomią, w tym ekonomice transportu morskiego, bankowości inwestycyjnej, inwestycjach, rynkach kapitałowych, zarządzaniu ryzykiem oraz spółdzielczości finansowej. Do jej dorobku należy co najmniej 70 prac naukowo-badawczych oraz ponad 300 publikacji, w tym podręczników akademickich.
Elżbieta Ostrowska uczestniczyła w realizacji projektów badawczych oraz grantów, które były zlecone między innymi przez Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej, Centralny Program Badań Podstawowych oraz Centralny Program Badań Rozwojowych. Pracowała również w Morskim Instytucie Rybackim od 1975 do 1989 roku, gdzie pełniła funkcje asystenta oraz adiunkta w Zakładzie Ekonomiki. W swoim zakresie badań zajmowała się efektywnością eksploatacji statków oraz portów, międzynarodową współpracą oraz restrukturyzacją i rozwojem gospodarki morskiej w kontekście zmian polityczno-prawnych.
Po tym okresie Elżbieta Ostrowska związała swoje życie zawodowe z Uniwersytetem Gdańskim. Od 1997 roku pracowała jako profesor nadzwyczajny, a od 2006 roku jako profesor zwyczajny. Objęła stanowisko w Instytucie Ekonomiki i Organizacji Produkcji, a później w Wydziale Zarządzania. Oprócz działalności na UG, wykładała w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku oraz w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku. Zasiadała także w Katedrze Ekonomii Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie, gdzie pełniła funkcję kierownika.
W latach 2005-2010 była rektorem Wyższej Szkoły Finansów i Administracji w Gdyni, jednak uczelnia ta została zlikwidowana w 2013 roku. Elżbieta Ostrowska jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a także sekretarzem PTE przy Morskim Instytucie Rybackim. Zasiadała w radach naukowych oraz nadzorczych instytucji związanych z spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi i brała udział w redakcji kwartalnika „Pieniądze i Więź”. W styczniu 2022 roku została zgłoszona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Polityki Pieniężnej, jednak kilka dni później wycofała swoją kandydaturę.
Odznaczenia i wyróżnienia
Elżbieta Ostrowska, jako wybitna ekonomistka, otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń, które podkreślają jej wkład w rozwój edukacji oraz badań morskich.
Wśród jej wyróżnień znajduje się Medal Komisji Edukacji Narodowej, który otrzymała w 2004 roku, a także Medal 60-lecia Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, który stanowi uznanie za znaczący wkład w sektor rybacki.
Kolejnymi ważnymi odznaczeniami są Medal 85-lecia Badań Morza oraz Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, które również świadczą o jej znaczącym dorobku naukowym.
Oprócz tych wyróżnień, Ostrowska była wielokrotnie nagradzana przez rektora Uniwersytetu Gdańskiego za działalność dydaktyczną, co potwierdza jej zaangażowanie w kształcenie przyszłych pokoleń ekonomistów.
Przypisy
- Kandydatka PiS nie zasiądzie w Radzie Polityki Pieniężnej. Zrezygnowała, choć otrzymała rekomendację. money.pl, 26.01.2022 r. [dostęp 07.10.2022 r.]
- a b c d Druk nr 1915: Kandydat na członka Rady Polityki Pieniężnej - Pani Elżbieta Ostrowska. oko.press, 10.01.2022 r. [dostęp 07.10.2022 r.]
- a b c Prof. zw. dr hab. Elżbieta Maria Ostrowska. Spółdzielczy Instytut Naukowy. [dostęp 07.10.2022 r.]
- a b Prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.10.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Cezary Specht | Dawid Bączkowicz | Jan Zielonka | Janusz Kyzioł | Lech Nijakowski | Piotr Garbaczewski | Alfred Steinert | Rafał Matwiejczuk | Tadeusz Detyna | Jan Marcinkiewicz (ur. 1948) | Joachim Glensk | Theodor Kaluza | Joanna Filipczyk-Topolnicka | Miłosz Michał Sołtys | Mariusz Pawelec (historyk) | Aleksander Kościów | Jan Cieśliński (fizyk) | Maria Żygadło | Herbert Czichon | Zbigniew BereszyńskiOceń: Elżbieta Ostrowska (ekonomistka)