Andrzej Ciuk był wybitną postacią w dziedzinie filologii, której życie i praca pozostawiły znaczący ślad w polskiej literaturoznawczej scenie akademickiej. Urodził się 27 sierpnia 1949 roku w Opolu, a jego zmarł 2 grudnia 2017 roku, również w Opolu.
Filolog ten specjalizował się w literaturoznawstwie angielskim, co czyniło go cenionym ekspert z tej gałęzi wiedzy. W trakcie swojej kariery uzyskał stopień doktora habilitowanego, co potwierdza jego zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności naukowe.
Andrzej Ciuk był nauczycielem akademickim, który związany był z Uniwersytetem Opolskim oraz Wyższą Szkołą Filologiczną we Wrocławiu. Dzięki swojej pracy dydaktycznej i badawczej, zyskał reputację jako mentor i edukator wśród studentów. Dodatkowo, był profesorem w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach, gdzie także przekazywał swoją wiedzę przyszłym pokoleniom.
Życiorys
Andrzej Ciuk przyszedł na świat w 1949 roku. Po zakończeniu szkoły podstawowej oraz średniej, postanowił kontynuować edukację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom w 1974 roku. Już wkrótce po zakończeniu studiów znalazł pracę w nowo powstałej Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu, w Instytucie Filologii Angielskiej, gdzie rozpoczął swoją karierę jako asystent.
W 1984 roku, Rada Wydziału FilologicznegoUniwersytetu Łódzkiego nadała mu stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w obszarze filologii angielskiej. Po śmierci profesora Mariana Adamusa w 1993 roku, Andrzej Ciuk przejął obowiązki dyrektora Instytutu Filologii Angielskiej WSP w Opolu, która przekształciła się w Uniwersytet Opolski w 1994 roku.
W 1994 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy zatytułowanej „Georgian Poetry – A Reconsideration”. Dwa lata później, w 1996 roku, otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Jako dyrektor instytutu, Andrzej Ciuk zainwestował w rozwój kadry naukowej, przyciągając do instytutu uznawanych badaczy, takich jak Gerhard Nickel, znany socjolingwista z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz Zdzisław Najder, który stał się czołowym ekspertem w zakresie twórczości Josepha Conrada.
W 2012 roku Andrzej Ciuk został wybrany na dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Poza swoją działalnością na opolskim uniwersytecie, prowadził również wykłady w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami studentów.
Dorobek naukowy
Zainteresowania naukowe Andrzeja Ciuka były skupione na szerokim zakresie tematów związanych z brytyjskim literaturoznawstwem, kulturoznawstwem krajów anglojęzycznych oraz historią zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Stanów Zjednoczonych. Szczególną pasją badacza stała się poezja angielska z przełomu XIX i XX wieku, kultura popularna krajów anglojęzycznych po zakończeniu II wojny światowej, a także literatura postkolonialna w języku angielskim.
Andrzej Ciuk aktywnie uczestniczył w życiu akademickim jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Australią oraz Polskiego Stowarzyszenia Anglistów. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauki i dydaktyki zostały docenione przez rektora Uniwersytetu Opolskiego, co zaowocowało licznymi nagrodami. W 2009 roku został uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, który został mu nadany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W skład jego najważniejszych prac wchodzą:
- Australia: identity, memory and destiny, Opole 2008,
- For the love of the embedded word – in society, culture and education, Wrocław 2008,
- Georgian poetry: a reconsideration, Opole 1992,
- King Arthur and the knights of the Round Table in Victorian poetry, Opole 1989,
- Mastering English through Educational Problems, Opole 1979.
Przypisy
- Dr hab. Andrzej Ciuk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.11.2012 r.]
- a b c d prof. dr hab. Andrzej Ciuk. [w:] Oficjalna strona internetowa Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu [on-line]. www.wsf.edu.pl. [dostęp 19.11.2012 r.]
- a b c Instytut Filologii Angielskiej. Historia. [w:] Oficjalna strona internetowa Uniwersytetu Opolskiego [on-line]. ifa.uni.opole.pl. [dostęp 19.11.2012 r.]
- Władze Uniwersytetu Opolskiego. [w:] Oficjalna strona internetowa Uniwersytetu Opolskiego [on-line]. www.uni.opole.pl. [dostęp 19.11.2012 r.]
- Georgian Poetry - A Reconsideration w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 19.11.2012 r.]
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na XI 2012
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Dariusz Ratajczak | Witold Potwora | Karol Grandek | Włodzimierz Promiński | Magdalena Ujma (historyczka) | Ewa Zaleska (polonistka) | Józef Madeja | Winfried Lampert | Rafał Łuszczewski | Czesław Skierbiszewski | Jan Marcinkiewicz (ur. 1948) | Tadeusz Detyna | Rafał Matwiejczuk | Alfred Steinert | Piotr Garbaczewski | Lech Nijakowski | Janusz Kyzioł | Jan Zielonka | Dawid Bączkowicz | Cezary SpechtOceń: Andrzej Ciuk