Rafał Łuszczewski


Rafał Aleksander Łuszczewski, znany również pod nazwiskami Rafał A. Łuszczewski oraz Raphael Alexandre Lustchevsky, to utalentowany pianista pochodzący z Polski, którego urodziny miały miejsce w 1979 roku.

Jest on nie tylko mistrzem gry na fortepianie, ale również pedagogiem oraz aktywnym propagatorem dziedzictwa muzycznego Fryderyka Chopina na całym świecie. Jego wkład w popularyzację twórczości Chopina obejmuje między innymi inicjowanie oraz współorganizację konkursów chopinowskich w Ameryce Południowej, w tym w takich krajach jak Peru oraz Ekwador.

Życiorys

Rafał Łuszczewski, znany pianista, zadebiutował na międzynarodowych scenach muzycznych, mając zaledwie 16 lat, występując z Tokyo Symphony Orchestra. Od roku 2001 figuruje na prestiżowej liście pianistów jako Artysta Steinwaya w Nowym Jorku.

Jego muzyczne kształcenie rozpoczęło się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod czujnym okiem Krystyny Mąkowej oraz Celiny Hellerowej. Następnie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem profesora Andrzeja Jasińskiego, kończąc studia z wyróżnieniem w 1999 roku. W kolejnym etapie kształcił się w Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Liszta w Weimarze, gdzie uzyskał dyplom w 2001 roku, pod opieką prof. Lazara Bermana. Wśród jego nauczycieli znalazł się także znany pianista Alexis Weissenberg.

Rafał Łuszczewski zdobył liczne nagrody na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach pianistycznych. Wśród najważniejszych wyróżnień znajdują się: sukces w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, a także Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Klary Schumann w Düsseldorfie. Artysta był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki RP oraz DAAD.

Na przestrzeni swojej kariery, Rafał zawsze włączał do swojego repertuaru utwory polskich kompozytorów, nie tylko Fryderyka Chopina, ale również Ignacego J. Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, oraz Karola Szymanowskiego. Z okazji tego, że polski kompozytor Krzesimir Dębski zadedykował mu swój Koncert Fortepianowy „Czeczeński”, miał okazję zadebiutować na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Z okazji 150-lecia śmierci Chopina, wspólnie z orkiestrą Filharmonii Narodów z Hamburga, pod batutą Justusa Frantza, nagrał Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina, w ramach projektu „Hommage à Frédéric Chopin”.

W kontekście obchodów 800-lecia miasta Opola, artysta razem z muzykami Filharmonii im. J.Elsnera zrealizował nagranie dzieł kameralnych Józefa Elsnera oraz Emanuela Kani, którzy obaj pochodzili z regionu Opolszczyzny.

Rafał Łuszczewski występował na scenach muzycznych w wielu krajach przemierzając Europę, Azję, Ameryki, a także koncertując w Australii, Nowej Zelandii, RPA i na Bliskim Wschodzie. Artysta współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Horia Andreescu, Pavel Baleff, Łukasz Borowicz, Osvaldo Colarusso i Leslie B. Dunner. Również miał okazję występować z dyrygentami takimi jak Achim Fiedler, Hiroyuki Iwaki, Chosei Komatsu, Nicolas Krauze, Wojciech Michniewski, Norton Morozowicz, Marek Pijarowski, Francisco Rettig, Federico Garcia Vigil i Simon Wright.

W październiku 2018 roku, w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski, zrealizował koncert w Wielkiej Sali Zgromadzeń w Pałacu Narodów (Palais des Nations) ONZ w Genewie, występując z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Uniwersytetu Chopina w Warszawie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.

Dyskografia

Rafał Łuszczewski ma na swoim koncie bogaty dorobek muzyczny, który obejmuje szereg autorskich albumów oraz innych nagrań. W jego dyskografii znajdują się różnorodne kompozycje, które odzwierciedlają jego umiejętności jako artysty.

Albumy autorskie

  • 2019: Chopin Ballades (Dux Recording Producers, DUX 1627),
  • 2017: Polish Chamber Music (Dux Recording Producers, DUX 1352),
  • 2015: Fryderyk Chopin Live (Dux Recording Producers, DUX 1240),
  • 2010: Dancing in Blue (Dux Recording Producers, DUX 0745),
  • 2003: Swiss October (Anber Classics),
  • 2001: Beethoven Emperor (Anber Classics ACCD-101),
  • 1999: Hommage à Frédéric Chopin (Montblanc MB-004),
  • 1997: Chopin (Polskie Radio S.A. PRCD-051),
  • 1991: A Portrait of Rafał Łuszczewski (Pony Canyon Inc. PCCL-00124).

Inne albumy

  • 2004: Modern Classics from Poland Vol.II (Si Music Ltd., SIMUSIC 003),
  • 2001: Sonderkonzert für die Jugend der Innerschweiz (Labor GA Zurich).

Przypisy

  1. Rafał Łuszczewski i latynoskie czucie Chopina [online], PolskieRadio.pl [dostęp 07.05.2020 r.]
  2. a b Raphael Alexandre Lustchevsky * Rafał Alexander Łuszczewski - Released CDs [online], www.raphael.art.pl [dostęp 07.05.2020 r.]
  3. Chopin Ballades DUX 1627 [DD] Classical Music Reviews: April 2020 - MusicWeb-International [online], www.musicweb-international.com [dostęp 07.05.2020 r.]
  4. n, Emanuel Kania, Józef Elsner - Polish Chamber Works [online], hi-fi.com.pl [dostęp 07.05.2020 r.] (pol.)
  5. POLISH CHAMBER WORKS: EMANUEL KANIA, JÓZEF ELSNER [online], Audio Lifestyle, 03.08.2017 r. [dostęp 07.05.2020 r.] (pol.)
  6. LongPlayhome [online], longplayhome.blogspot.com [dostęp 07.05.2020 r.] (pol.)
  7. Dancing in Blue - Albeniz, Ginastera, Piazzolla, Gershwin [online], hi-fi.com.pl [dostęp 07.05.2020 r.] (pol.)
  8. DanielD. Wyszogrodzki, Rafał A. Łuszczewski "Dancing in Blue" [online], Zwierciadlo.pl, 02.06.2010 r. [dostęp 07.05.2020 r.] (pol.)

Oceń: Rafał Łuszczewski

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:19