Marian Łukaniszyn, urodzony 9 grudnia 1953 roku w Opolu, jest polskim specjalistą w dziedzinie elektrotechniki, którego pasją są maszyny elektryczne oraz transformatory. Jego wiedza obejmuje także aspekty związane z teorią pola elektrycznego.
Jako nauczyciel akademicki, Marian Łukaniszyn ma silne związki z politechnikami w Opolu i Wrocławiu, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami.
Życiorys
Marian Łukaniszyn, urodzony w 1953 roku w Opolu, przez całe swoje życie zawodowe pozostaje związany z tym miastem. Po ukończeniu szkoły średniej, przystąpił do studiów na Wydziale Elektrycznym Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Opolu. W 1977 roku obronił pracę, uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryki, specjalizując się w przetwarzaniu oraz użytkowaniu energii elektrycznej.
Niezwłocznie po zakończeniu studiów, rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni. W 1985 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej. Następnie, w 1991 roku, obronił rozprawę habilitacyjną z zakresu elektrotechniki, której temat brzmiał: Modelowanie pól magnetycznych i elektrycznych trójwymiarowych metodą różnic skończonych, z wykorzystaniem szybkich procesorów obliczeniowych. Długo po tym, został mianowany profesorem nadzwyczajnym na WSI w Opolu, a w 2003 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Od 2006 roku pełnił funkcję profesora zwyczajnego na Politechnice Opolskiej.
W ciągu swojej kariery, Marian Łukaniszyn pełnił kluczowe funkcje organizacyjne w ramach Politechniki Opolskiej. Od 1996 roku zasiadał w Komisji Nauki Senatu uczelni. W latach 1995-2005 był kierownikiem Zespołu Pól Elektromagnetycznych i Transformatorów, a po tym okresie zajął stanowisko kierownika Zakładu Maszyn Elektrycznych. Przez rok, w 2005 roku, pełnił również funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej, a następnie od 2005 do 2008 roku był prodziekanem do spraw nauki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Od 2008 do 2016 roku sprawował funkcję dziekana tego wydziału. Dodatkowo, w latach 2002-2004 pracował częściowo na Politechnice Wrocławskiej, miejsce, które także wpłynęło na jego rozwój zawodowy. Od 2016 roku pełni obowiązki prorektora ds. nauki na Politechnice Opolskiej.
Członkostwo w licznych prestiżowych instytucjach oraz organizacjach naukowych stanowi istotny fragment jego kariery. Należy do takich organizacji jak: Sekcja Maszyn Elektrycznych i Transformatorów przy Komitecie Elektrotechniki PAN, Komisja Elektroniki Oddziału Katowickiego PAN, Societas Humboldtiana Polonorum we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Za swoje osiągnięcia w obszarze nauki i dydaktyki został odznaczony m.in. licznymi nagrodami rektora Politechniki Opolskiej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym (2003) oraz Złotym (2021) Krzyżem Zasługi, a także Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”.
Dorobek naukowy
Marian Łukaniszyn w swojej nauce i badaniach koncentruje się na analizie zjawisk elektromagnetycznych w przetwornikach elektromechanicznych oraz transformatorach. Jego prace można sklasyfikować w cztery główne kategorie:
- badanie drgań i hałasów pochodzenia elektromagnetycznego w silnikach indukcyjnych,
- trójwymiarowa analiza pola elektromagnetycznego w transformatorach i dławikach,
- trójwymiarowa analiza pola elektrycznego w zbiornikach przechowujących substancje łatwopalne,
- modelowanie pola magnetycznego oraz optymalizacja konstrukcji bezszczotkowych silników tarczowych i cylindrycznych z magnesami trwałymi oraz silników SRM.
Jednymi z najważniejszych osiągnięć naukowych, które można przypisać Łukaniszynowi, są prace poświęcone modelowaniu pól elektromagnetycznych, optymalizacji konstrukcji oraz wyznaczaniu parametrów całkowych dla silników tarczowych prądu stałego, wykorzystujących magnesy trwałe i elektroniczny komutator, a także dla transformatorów jednofazowych i trójfazowych.
W wyniku badań oraz modelowania silników tarczowych powstały dwie prace doktorskie, bogaty cykl publikacji oraz dwie monografie.
Przypisy
- M.P. z 2022 r. poz. 94
- Biografia na stronie domowej profesora. luk.po.opole.pl. [dostęp 12.04.2012 r.]
- a b Życiorys na stronie prywatnej profesora. luk.po.opole.pl. [dostęp 12.04.2012 r.]
- Modelowanie pól magnetycznych i elektrycznych trójwymiarowych metodą różnic skończonych z wykorzystaniem szybkich procesor obliczeniowych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.04.2012 r.]
- M.P. z 2003 r. nr 55, poz. 854
- M.P. z 2003 r. nr 49, poz. 744
- Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), czerwiec 2008, s. 26–27.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbigniew Bereszyński | Herbert Czichon | Maria Żygadło | Jan Cieśliński (fizyk) | Aleksander Kościów | Mariusz Pawelec (historyk) | Miłosz Michał Sołtys | Joanna Filipczyk-Topolnicka | Theodor Kaluza | Joachim Glensk | Carl Mainka | Czesław Skierbiszewski | Rafał Łuszczewski | Winfried Lampert | Józef Madeja | Ewa Zaleska (polonistka) | Magdalena Ujma (historyczka) | Włodzimierz Promiński | Karol Grandek | Witold PotworaOceń: Marian Łukaniszyn