Kolonia Gosławicka


Kolonia Gosławicka, znana również pod niemiecką nazwą Kolonie Goslawitz, a od 1936 roku jako Ehrenfeld Ansiedlung, to interesująca dzielnica znajdująca się w obrębie Opola. Warto zauważyć, że nazwa gwarowa tego miejsca to Kopalina, co wskazuje na bogatą historię lokalnych tradycji. Ta dynamicznie rozwijająca się część miasta usytuowana jest pomiędzy Grudzicami a Gosławicami, co czyni ją łatwo dostępną z różnych punktów Opola.

Obecnie Kolonia Gosławicka zamieszkiwana jest przez ponad 6770 osób, co świadczy o jej popularności wśród mieszkańców. Dzielnica ta oferuje dogodny dojazd komunikacją miejską dzięki autobusom MZK, co ułatwia życie codzienne lokalnej społeczności. Warto przyjrzeć się bliżej charakterystyce tej dzielnicy oraz jej związkowi z otaczającą ją infrastrukturą i historią.

Historia

Historia dzielnicy sięga roku 1864, kiedy to na obszarze Gosławic ustanowiono kolonię znaną jako Kolonia Goslawitz. W roku 1936, pod wpływem nazistowskiej ideologii, nazwę tę zmieniono na Ehrenfeld Ansiedlung. Po zakończeniu II wojny światowej, pierwotna nazwa została spolszczona.

Od 1945 roku, region ten stał się częścią Polski, gdzie zorganizowano gromadę w gminie Gosławice, która w późniejszym czasie znalazła się w powiecie opolskim, a od 1950 roku w województwie opolskim. Na skutek administracyjnej reformy, jesienią 1954 roku, Kolonia weszła w skład nowo utworzonej gromady Gosławice. Ostatecznie, 31 grudnia 1961 roku, została włączona do miasta Opole.

Granice historyczne Kolonii biegły od punktu, w którym krzyżowały się ulice: Wygonowa oraz linia kolejowa (Opole-Kluczbork) i Obwodnica Północna. Układ granic następnie prowadził na zachód wzdłuż ul. Wygonowej, a potem w kierunku południowym obecnymi ulicami Lwowską oraz Kielecką. Kolejny odcinek granicy przebiegał na zachód przez ul. Piotrkowską oraz Sosnkowskiego, kontynuując na południe ul. Małopolską i na wschód ul. Śląską i Piotrkowską. Ostatecznie, granica kierowała się na południe ul. Kamińskiego, przetaczając się przez ul. Wschodnią, aż do torów kolejowych (linia Opole-Fosowskie) i dalej na wschód w stronę obecnej granicy Opola.

Na terenach tej dzielnicy wzniesiono osiedla: Osiedle Malinka oraz Kolorowe. W 1977 roku zapoczątkowano budowę kościoła pod wezwaniem św. Jacka, patrona Śląska, a prace zakończono w 1982 roku. Przez Kolonię przebiega Obwodnica Opola oraz drogi krajowe 46 i 94. W Kolonii Gosławickiej zlokalizowane są dwa przedszkola, szkoła podstawowa, a także poczta. Przy alei Witosa znajduje się Uniwersytecki Szpital Kliniczny, a także stadion piłkarski ze sztucznym oświetleniem. Na tym stadionie rywalizują młodzieżowe drużyny UKS „Rodło” Opole oraz seniorzy z drużyny Rodło-Wiking Opole, grający w IV lidze (sezon 2018/2019).

Przypisy

  1. Uchwała Nr 23/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 02.10.1954 r. dotycząca reformy podziału administracyjnego wsi (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 03.12.1954 r., Nr. 9, Poz. 71)
  2. Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 01.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa
  3. a b Dz.U. z 1961 r. nr 46, poz. 243

Oceń: Kolonia Gosławicka

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:23