Osiedle Malinka, potocznie nazywane po prostu Malinka, to osiedle mieszkaniowe usytuowane w sercu Opola. Zostało ono wybudowane w latach 80. XX wieku, na terenach dawniej należących do Kolonii Gosławickiej.
To miejsce charakteryzuje się głównie zabudową wielorodzinną, w której dominują bloki wykonane w technologii wielkiej płyty. Osiedle oferuje mieszkańcom różnorodne udogodnienia oraz bliskość do infrastruktury miejskiej.
Historia
Osiedle Malinka powstało w latach 80. XX wieku na terenach niegdyś należących do Kolonii Gosławickiej, będąc częścią dzielnicy V Gosławice, Malinka. Zarządzane jest przez Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko–Własnościową (ZWM), która została utworzona 25. marca 1981 roku.
Osiedle usytuowane jest pomiędzy ul. Wiejską, Ozimską oraz aleją Witosa, składając się z dwóch części, które mieszkańcy nieformalnie określają jako Malinkę I i II. Starsza część, powstająca na początku lat 80., to kompleks bloków zlokalizowany przy ul. Wiejskiej oraz Piotrkowskiej. Charakterystycznym punktem tej części jest tzw. gigant – wysoki, dziesięciopiętrowy blok usytuowany przy ul. Piotrkowskiej.
Druga, nowsza część osiedla, zbudowana na przełomie lat 80. i 90., obejmuje bloki przy ul. Bielskiej, Chełmskiej, Kieleckiej, Cieszyńskiej oraz Kaliskiej. Ciekawym miejscem w tej okolicy jest kapliczka, która obecnie znajduje się na skrzyżowaniu bloków, a niegdyś była usytuowana w otoczeniu pól uprawnych.
Osiedle Malinka jest dynamicznie rozwijane. Na przełomie stuleci rozpoczęto budowę nowych zespołów mieszkaniowych w pobliżu najstarszej części tego osiedla. Wybudowano również ulicę Koszalińską, która stanowi przedłużenie ul. Piotrkowskiej. W 2007 roku ul. Koszalińska została połączona z aleją Solidarności, która biegnie od ronda przy Castoramie (ul. Pużaka).
Między ulicami Sieradzką a Bielską znajduje się budynek Atrium Malinka. Do terenu Malinki wlicza się również zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną, zlokalizowaną pomiędzy ulicami Lwowską, Wygonową oraz aleją W. Witosa.
Dojazd do Malinki zapewniają linie autobusowe MZK nr 7, 10, 14, 15, 17, 18, 21 oraz N.
Przypisy
- Historia Spółdzielni [online], sm.opole.pl [dostęp 19.11.2022 r.]
- Dzielnica V Gosławice, Malinka | Miasto Opole [online], www.opole.pl [dostęp 19.11.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Armii Krajowej (Opole) | Groszowice | Osiedle Kolorowe (Opole) | Osiedle Dambonia (Opole) | Osiedle Metalchem (Opole) | Szczepanowice (Opole)Oceń: Osiedle Malinka