Wróblin (Opole)


Wróblin, niegdyś znany jako Frauendorf, to interesująca dzielnica miasta Opole, której historia sięga aż do 1223 roku. Obecnie zamieszkiwana przez 943 obywateli, była pierwotnie wieś usytuowana między Opolem a Czarnowąsami. W 1319 roku, po przejęciu wsi przez klasztor cysterek, nastąpiła zmiana nazwy na Frauendorf, co dosłownie oznacza „wieś należąca do kobiet, zakonników”.

Tym samym oryginalna, pierwotna forma dzierżawcza od nazwiska osobowego „Wróbel” (Wrovindorf 1319) przestała być używana. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, powrócono do nazwiska, które prawdziwie oddaje historię tego miejsca.

W 1975 roku, administracyjne granice Opola poszerzyły się o tę malowniczą wieś. W obrębie Wróblina znajduje się notowany most drogowy na Odrze, część obwodnicy północnej Opola, jak również śluza znana jako „Opole-Wróblin”. Ważnym szlakiem komunikacyjnym w tej okolicy jest ulica Sobieskiego, stanowiąca fragment trasy wojewódzkiej 454.

Najłatwiej dotrzeć do Wróblina korzystając z miejskiego transportu – autobusy linii nr 10 lub N2 są regularnie kursujące, co zapewnia wygodny dojazd do tej wyjątkowej części Opola.

Zabytki

W Wróblinie, urokliwej miejscowości w województwie opolskim, znajduje się wiele wartościowych obiektów historycznych. W szczególności do wojewódzkiego rejestru zabytków została zaliczona następująca budowla:

  • kapliczka-dzwonnica, pochodząca z początku XIX wieku, otoczona metalowym ogrodzeniem z XX wieku, zlokalizowana przy ulicy Sołtysów.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Dz.U. 1975 nr 35 poz. 198

Oceń: Wróblin (Opole)

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:10