Borki (Opole)


Borki, znane także pod niemiecką nazwą Borrek, to jednostka urbanistyczna zlokalizowana w Opolu. Obecnie jest częścią Dzielnicy I Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Świerkle, która łączy kilka innych obszarów. W przeszłości Borki funkcjonowały jako samodzielne sołectwo.

Od 1 stycznia 2017 roku, Borki weszły w granice administracyjne miasta Opola, co stanowi znaczący krok w kierunku ich integracji z miejskim układem urbanistycznym.

Warto zauważyć, że w latach 1975–1998 miejscowość ta była częścią ówczesnego województwa opolskiego, jednak ta administracyjna przynależność trwała także po zmianach w kształcie administracyjnym regionu.

Nazwa

Nazwa miejscowości wywodzi się z polskiego słowa borek, będącego zdrobnieniem od staropolskiej nazwy dla lasów iglastych – boru. W swym dziele opisującym nazwy miejscowości na Śląsku, opublikowanym w 1888 roku we Wrocławiu, Heinrich Adamy podaje, że najstarsza zarejestrowana nazwa tej miejscowości to Borki, a jej znaczenie to „Waldchen”, co w języku polskim tłumaczymy jako „Gaik, lasek, borek”.

Początkowa polska nazwa zyskała inną formę w wyniku zgermanizowania przez Niemców, którzy zmienili ją na Borrek, co spowodowało utratę pierwotnego znaczenia słowa.

W czasie rządów hitlerowskich, w latach 1935-1945, administracja III Rzeszy wprowadziła zmiany i nazwa została przetłumaczona na pełną niemiecką formę – Wäldchen, która jest dosłownym odpowiednikiem wcześniejszej polskiej nazwy.

Zabytki

Na terenie Borków, w województwie opolskim, znajduje się kaplica-dzwonnica, która została zbudowana w połowie XVIII wieku. Jest to wyjątkowy obiekt, który został wpisany do kolejnych rejestrów z uwagi na swoją wartość historyczną oraz architektoniczną.

Warto zwrócić uwagę na szczególny charakter tej kaplicy, który odzwierciedla ówczesne style budowlane oraz lokalne tradycje. Dzięki temu, zabytki takie jak kaplica-dzwonnica niosą ze sobą nie tylko estetyczne walory, ale również bogate dziedzictwo kulturowe regionu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 95.
  2. UCHWAŁA NR XXXI/636/20 RADY MIASTA OPOLA z dnia 29.10.2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie połączenia dzielnic Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Świerkle oraz nadania nazwy i Statutu połączonym dzielnicom [online], Miasto Opole, 09.11.2020 r., s. 2-3 [dostęp 08.05.2024 r.] .
  3. M. Choroś, Ł. Jarczak, S. Sochacka, Słownik nazw miejscowych Górnego Śląska, Opole-Kluczbork 1997, s. 29.
  4. a b HeinrichH. Adamy HeinrichH., Die schlesischen Ortsnamen, ihre Entstehung und Bedeutung. Ein Bild aus der Vorzeit, wyd. 2, Breslau: Verlag von Priebatsch’s Buchhandlung, 1888, s. 35, OCLC 456751858 (niem.).
  5. Dz.U. z 2016 r. poz. 1134

Oceń: Borki (Opole)

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:12