UWAGA! Dołącz do nowej grupy Opole - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Sylwia Najah


Sylwia Najah, urodzona 5 czerwca 1978 roku w Opolu, to znana polska aktorka, która od lat zdobywa uznanie w dziedzinie teatru i filmu.

Jej talent oraz zaangażowanie w sztukę sceniczne przyniosły jej liczne nagrody i wyróżnienia.

Życiorys

Sylwia Najah to utalentowana artystka z bogatym doświadczeniem w świecie teatru i filmu. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu, gdzie doskonaliła swoje umiejętności w grze na gitarze. Następnie kształciła się w zakresie sztuk aktorskich przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, gdzie również obecnie występuje. Dodatkowo uczestniczyła w dwuletnich warsztatach aktorskich, opartych na metodzie Lee Strasberga i Violi Spolin w teatrze „Anima” Mariusza Gawrysia. Sylwia posiada dyplom aktora dramatu wydany przez Komisję Egzaminacyjną ZASP.

Jej kariera obejmuje współpracę z wieloma znaczącymi teatrami, w tym Teatrem Królewskim w Wilanowie oraz Teatrem Ochoty, działającym w ramach Projektu Teatr Warszawa. W swoim dorobku artystycznym ma występy w Teatrze Powszechnym w Radomiu oraz Teatrze Wytwórnia w Warszawie, jak również na Scenie Edukacyjnej Teatru Żydowskiego, gdzie zagrała Hesie w sztuce „Moralność Pani Dulskiej”. Sylwia brała także udział w projektach filmowych i telewizyjnych, pracując z reżyserami takimi jak Marek Koterski, Teresa Kotlarczyk, J. Kidawa-Błoński, czy Izabella Cywińska.

W Teatrze Żydowskim gra m.in. Hudl w słynnej sztuce „Skrzypek na Dachu”, w reżyserii Jana Szurmieja, oraz Deborę Vogel, a także Annę Płockier w „Akacje i cynamon. Montaże” w reżyserii Joanny Grabowieckiej (Dyplom Reżyserii AT w Warszawie). Wśród spektakli dyplomowych warto wymienić rolę Anki w „Lamencie” Krzysztofa Bizio w reżyserii Eugenii Herman oraz Emily Jane w „Nocach sióstr Brontë” Susan Schneider, które były pod kierownictwem Bożeny Suchockiej.

Sylwia Najah miała okazję wystąpić w spektaklu muzycznym „Dzieci Hioba” w reżyserii Jacka Bończyka, którego premiera miała miejsce na VI Festiwalu „Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego w 2009 roku. Na podstawie tego spektaklu wydano płytę, która zawiera utwory w jidisz, w tym wykonywane przez nią. W 2012 roku zaprezentowała monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach życia”, przygotowany w reżyserii Magdy Gnatowskiej podczas Festiwalu Warszawa Singera. Ta produkcja wprowadzała widza w fascynujący świat literatury Debory Vogel, honorując jej niezwykłe pisarstwo oraz rolę w historii literatury jako niedoszłej narzeczonej Brunona Schulza i twórczyni „Sklepów cynamonowych”.

Filmografia

Filmowa kariera Sylwii Najah obejmuje różnorodne role, które ukazują jej wszechstronność jako aktorki. Od 1999 do 2009 roku brała udział w serialu „Klan”, gdzie wcieliła się w trzy różne postaci: pielęgniarki w laboratorium, urzędniczki w Urzędzie Paszportowym oraz Haliny Kuryłek.

  • W 2004 roku zagrała kwiaciarkę w odcinku 193 „Na dobre i na złe”,
  • Również w 2004 roku wystąpiła jako Polka w kolumnie uciekinierów w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem”,
  • W latach 2004−2005 pojawiła się w serialu „Daleko od noszy” jako „Kociak” (odc. 40) oraz pielęgniarka (odc. 56-76),
  • W 2005 roku wystąpiła jako pracownica salonu piękności w odcinku 7 „Wiedźmy”,
  • Itaż samego roku zagrała sekretarkę w odcinkach 1 i 3 „Egzamin z życia”,
  • W tej samej produkcji wcieliła się w postać dziewczyny w Juryszkach w „Bożej podszewce II” (odc. 11),
  • W 2006 roku wystąpiła jako studentka Adasia w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”,
  • W 2008 roku zagrała dziennikarkę na konferencji prasowej Kettlera w filmie „Kochaj i tańcz”,
  • W tym samym roku pojawiła się jako kobieta w „39 i pół” (odc. 8),
  • W 2010 wystąpiła w „Czasie honoru” jako Żydówka w getcie (odc. 27).

Reżyseria

Sylwia Najah może się pochwalić dwoma asystenturami reżyserskimi, które zdobyła w renomowanych instytucjach teatralnych. Pracowała w Teatrze Powszechnym w Radomiu oraz w Teatrze Królewskim w Wilanowie. Jej doświadczenie obejmuje również konsultacje i przygotowanie choreograficzne, które miały miejsce w Teatrze Powszechnym w Radomiu.


Oceń: Sylwia Najah

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:10