UWAGA! Dołącz do nowej grupy Opole - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Bolesław Polnar


Bolesław Polnar, urodzony 30 czerwca 1952 roku w Opolu, a zmarły 10 lutego 2014 roku w tym samym mieście, był wybitną postacią w dziedzinie sztuki w Polsce. Był synem Michała i Marii Polnar, który w swoim życiu artystycznym odnajdywał się zarówno jako grafik, malarz, jak i pedagog w Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu.

Jego twórczość obejmowała różnorodne formy sztuki, w tym malarstwo oraz rysunek. Polnar zasłynął również jako projektant plakatów i scenografii teatralnych, co świadczy o jego szerokim zakresie umiejętności artystycznych. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 1972–1977, gdzie osiągnął dyplom z grafiki pod okiem prof. Włodzimierza Kunza.

Polnar był znany ze swojej pasji oraz poświęcenia dla sztuki, co czyniło go znaczącą postacią w polskim środowisku artystycznym.

Wystawy

Artysta Bolesław Polnar miał wiele istotnych wystaw, które w znaczący sposób przyczyniły się do jego kariery artystycznej. W 1979 roku odbyła się jego indywidualna wystawa pod tytułem „Trzynaście obrazów” w Galerii KZT w Opolu. W 1980 roku zaprezentował swoje prace na wystawie plakatów i rysunków w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz w BWA w Opolu, gdzie również pokazał swoje malarstwo.

Kolejne ważne wystawy miały miejsce w 1983 roku, w tym znacząca ekspozycja zatytułowana „Śmierć iluzjonisty” w Galerii PSP w Opolu oraz malarstwo w Oldenburgu w Niemczech. W 1984 roku artysta wniósł kolejny wkład, wystawiając „Mycie zębów” w Galerii PSP, a rok później swoje malarstwo w Poczdamie, Brandenburg i Luckenwalde w Niemczech.

W 1986 roku Polnar zaprezentował swoje malarstwo w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Następnie w 1987 roku wystawiał w BWA w różnych miastach, takich jak Opole, Racibórz oraz Bytom, jak również zrealizował wystawę „Kaprysy” w Galerii PSP. W 1988 roku jego prace można było zobaczyć na plakatach w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a także na Carrofour des art. w Paryżu.

W 1989 roku Polnar odbył wystawę w Galleri 7 w Helsingborgu w Szwecji, natomiast w 1990 roku po raz kolejny prezentował swoje malarstwo w Niemczech w Galerii Fietz oraz w Studio „Dvore” w Duren. W 1991 roku artysta kontynuował karierę artystyczną, wystawiając w Kaiser studio w Reutlingen oraz Trojanowskiej Galerii w San Francisco, a także w BWA w Opolu i Krakowie.

W 1992 roku miały miejsce dwie ważne wystawy: „Głowy, maski, miny” w Galerii Brama w Gliwicach oraz „Malarze i modelki” w Galerii Autor w Opolu. Rok później Polnar zaprezentował swoje prace w kilku miejscach, w tym wystawę „Obrazy na temat…” w Galerii ARS w Prudniku i malarstwo w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

W 1994 roku jego prace można było oglądać w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a także na wystawie „Taki teatr” w Galerii Autor w Opolu oraz „Maski i miny” w Teatrze Miejskim w Ostrawie, Czechy. W 1995 roku artysta zaprezentował swoje malarstwo w Galerii Skalna w Strzelinie oraz w Galerii Credit Agricole w Chartres, Francja.

W 1996 roku miała miejsce wyjątkowa wystawa „Hommage a Frederico Fellini” w PII Gallery w Philadelphia oraz w Instytucie Skulskiego w Nowym Jorku, a także w Konsulacie Generalnym RP oraz w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W tym samym roku prezentował także swoje malarstwo w Galerii Centre Europeen D’art w Paryżu, Francja. W 1997 roku Polnar zrealizował wystawę pt. „Mleczko piękności czyli malarze i modelki” w Galerii Autor w Opolu, a także plakat w Klubie Akademickim Uniwersytetu Opolskiego.

W 1998 roku artysta wystawiał w Schawäbisch Hall w Niemczech oraz w Goethe Institute w Niemczech. W 1999 roku jego malarstwo można było zobaczyć w Galerii Skalna w Strzelinie. Do 2007 roku Polnar regularnie uczestniczył w wystawach zbiorowych, takich jak V Ogólnopolski Konkurs im. J. Spychalskiego w Poznaniu, Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie oraz liczne ekspozycje w Polsce i za granicą.

W związku z bogatą działalnością artystyczną Bolesława Polnara, jego prace doskonale obrazują nie tylko techniczne umiejętności artysty, ale również jego unikalną wizję sztuki współczesnej.

Nagrody i wyróżnienia

Lista osiągnięć Bolesława Polnara jest imponująca i obejmuje szereg wyróżnień oraz nagród, które odzwierciedlają jego talent jako malarza.

  • 1978
    • I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Na Obraz im. J. Spychalskiego (Poznań),
    • Wyróżnienie w XVI Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień” (Bielsko-Biała),
  • 1982 Nagroda Wydziału Kultury U.W. w „Wiosennym Salonie Malarstwa” (Opole),
  • 1988 Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Opola w „Salonie Jesiennym” (Opole),
  • 1990 Nagroda Prezydenta Miasta Opola w „Salonie Jesiennym” (Opole),
  • 1993 Wojewódzka nagroda artystyczna za rok 1992 (Opole).

Prace w zbiorach

Bolesław Polnar to artysta, którego prace można odnaleźć w renomowanych zbiorach zarówno w kraju, jak i za granicą. Poniżej przedstawiamy miejsca, gdzie można podziwiać jego twórczość.

  • Opole,
  • Muzeum Śląska Opolskiego,
  • Galeria Teatru im. J. Kochanowskiego,
  • Kraków,
  • Muzeum Teatru Starego,
  • Galeria Plakatu,
  • Galeria Teatru im. S. Wyspiańskiego (Katowice),
  • Muzeum Plakatu Polskiego (Warszawa),
  • Kolekcje prywatne obrazów autora (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, USA),
  • Pigasus – Polish Poster Gallery (Berlin).

Wszystkie te miejsca stanowią doskonałą okazję do zapoznania się z bogactwem i różnorodnością twórczości Bolesława Polnara.

Przypisy

  1. PAP, Zmarł malarz Bolesław Polnar [online], kultura.wp.pl, 11.02.2014 r. [dostęp 12.02.2014 r.]
  2. d, Bolesław Polnar nie żyje [online], opole.gazeta.pl, 11.02.2014 r. [dostęp 12.02.2014 r.]

Oceń: Bolesław Polnar

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:7