UWAGA! Dołącz do nowej grupy Opole - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Robert Zimmermann (budowniczy)


Robert Zimmermann to postać znacząca w historii budownictwa, urodzony 30 maja 1844 roku w Groszowicach. Jego życie przypadło na czasy, kiedy branża budowlana przeżywała dynamiczny rozwój.

Zimmermann, jako niemiecki przedsiębiorca o polskich korzeniach, swoją działalnością przyczynił się do lokalnego rozwoju infrastruktury. Zmarł 5 października 1910 roku w Katowicach, pozostawiając po sobie ślad w branży budowlanej, który jest doceniany do dziś.

Życiorys

Robert Zimmermann, urodzony jako Robert Czieslik, miał trudne dzieciństwo, które rozpoczęło się w sierocińcu po tragicznej utracie rodziców. W młodości jego losy są owiane tajemnicą, jednak jedna z opowieści głosi, że został zabrany przez mistrza budowlanego z Katowic, który wprowadził go w tajniki rzemiosła budowlanego.

W 1866 roku, w małej wsi Kamieniec, Robert ożenił się z Marią Haydą. Niedługo potem, w 1867 roku, wraz z rodziną przeprowadził się do Katowic. Pierwszym owocem ich związku był syn Anton, a po nim, w 1868 roku, urodził się Georg. Ich trzeci syn, Karl, również przyszedł na świat w Katowicach, lecz jego losy pozostają mało znane. W tym okresie Robert stał się właścicielem działki, gdzie wybudował dom oraz warsztat, usytuowany pomiędzy ulicą Kościuszki (ówczesna Beatestraße) a Krzywą.

Wykupywał on ziemię na tzw. rolnym przedmieściu (Ackervorstadt), w okolicach dzisiejszych ulic Krzywej, Kościuszki oraz Placu Miarki, gdzie realizował swoje budowlane ambicje. W 1884 roku zbudował swoją pierwszą kamienicę przy ulicy Kościuszki pod numerem 17, w której sam zamieszkał. Już dziesięć lat później zmienił miejsce zamieszkania na nową kamienicę, również jego autorstwa, pod numerem 19. Tam mieszkał aż do końca swojego życia, a w budynku znajdowało się także biuro zarządzające jego nieruchomościami.

W przeciwieństwie do innych budowniczych z epoki, Robert nie sprzedawał swoich budynków. Zamiast tego, aranżował w nich mieszkania przeznaczone na wynajem. Na Beatestraße zrealizował osiem kamienic (numery 8, 10, 12, 17, 18, 19, 20 oraz 41), a także przebudował trzy kolejne (14, 15, 36). Budował również kamienice przy ulicach: Warszawskiej, 3 Maja, Gliwickiej, św. Jana, Batorego oraz Kochanowskiego. W rezultacie był jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Katowicach – w 1914 roku jego rodzina posiadała około osiemdziesięciu katowickich nieruchomości.

Przełomowym momentem w życiu Roberta nastąpił w 1896 roku, gdy zmienił wyznanie z katolickiego na ewangelickie, a także przyjął nowe nazwisko – Zimmermann, co w języku niemieckim oznacza cieślę. Jego umiejętności zostały docenione przy rozbudowie ewangelickiego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie wspólnie z rodziną ufundował trzy witraże boczne, wykonane przez firmę Müllera z Quedlinburga.

Pod koniec swojego życia Robert założył fundację noszącą jego imię, która wspierała potrzebujących mieszkańców, m.in. organizując miejską kuchnię dla ubogich przy Holteistraße 20, obecnie znanej jako Wojewódzka. W miarę upływu lat, sprawy rodzinnego interesu zaczęli prowadzić jego synowie, Anton i Georg, natomiast Robert spędzał czas głównie z córką Klarą oraz żoną Marią, przebywając także w Berlinie oraz podróżując po świecie.

Robert Zimmermann znalazł swój ostatni spoczynek w bogatym grobowcu rodzinnym na ewangelickim cmentarzu w Katowicach (kwatera 7-A-3). W czasach PRL, grobowiec pozostawiono w nienaruszonym stanie, jednak nazwy miesięcy wzniesione w języku niemieckim zostały zatarte. W latach 2010-tych XXI wieku grobowiec przeszedł renowację.

Przypisy

  1. PrzemysławP. Jedlecki, Pierwszy deweloper Katowic. Jego rodzina szybko zbiła ogromny majątek [online], katowice.wyborcza.pl, 25.01.2020 r. [dostęp 31.01.2020 r.]
  2. MichalinaM. Bednarek, Tajemnice ul. Kościuszki w Katowicach. Kiedyś była polną drogą. [online], katowice.wyborcza.pl, 19.04.2016 r. [dostęp 30.01.2020 r.]
  3. PrzemysławP. Jedlecki, Promenada na południe. Poznaj historię ul. Kościuszki w Katowicach [online], katowice.wyborcza.pl, 08.10.2018 r. [dostęp 30.01.2020 r.]
  4. MagdalenaM. Chmiel (red.), Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki w Katowicach, Katowice: Miasto Ogrodów, 2019 r.
  5. GeorgG. Theuerkauf, Die Baumeisterfamilie Zimmermann unsere Vorfahren aus Schlesien, Kelkheim/Taunus: G. Theuerkauf, 2012 r.
  6. Historia, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach [online], katowice.luteranie.pl [dostęp 31.01.2020 r.]
  7. a b Robert Zimmermann [online], Nieobecni.com.pl – polskie cmentarze i groby [dostęp 30.01.2020 r.]
  8. JoannaJ. Lusek, Rozwój służby zdrowia i opieki społecznej w Katowicach do 1914 roku, [w:] SylwesterS. Fertacz, Maria W.M.W. Wanatowa (red.), Wieki Stare i Nowe, wolumin 2 (7), Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2010 r.

Oceń: Robert Zimmermann (budowniczy)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:6