Tomasz Jan Halski, urodzony 1 listopada 1964 roku w Opolu, to wybitny polski fizjoterapeuta, który przez wiele lat aktywnie angażował się w rozwój swojej dziedziny. Jego specjalizacja w zakresie fizykoterapii stanowi podstawę jego profesjonalnej kariery.
W latach 2012-2020 pełnił funkcję rektora opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie miał decydujący wpływ na kierunki rozwoju uczelni oraz na kształcenie przyszłych specjalistów. Jako nauczyciel akademicki związał się z renomowanymi instytucjami edukacyjnymi we Wrocławiu, Opolu oraz Wałbrzychu, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami.
Biografia
Tomasz Halski, urodzony w 1964 roku w Opolu, to postać, która zdobyła uznanie w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej. Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej, rozpoczął naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, gdzie w 1983 roku zdał maturę. Następnie kontynuował kształcenie w Medycznym Studium Zawodowym im. dr Marii Kujawskiej w Opolu, zdobywając tytuł technika fizjoterapii w 1985 roku. W kolejnych latach podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, które ukończył w 1991 roku, uzyskując tytuł magistra rehabilitacji ruchowej.
Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni, a po pewnym czasie awansował na stanowisko adiunkta w Katedrze Fizjoterapii, gdzie pozostawał do 2001 roku. W latach 1996-1997 asystował również w Instytucie Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej. W 2001 roku obronił pracę doktorską na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, w której wykazał się umiejętnością badania poziomu pobudliwości nerwów i mięśni w kontekście elektrostymulacji, pod okiem dr hab. Jana Kochańskiego.
W 2004 roku związał się zawodowo z Wałbrzyską Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości, gdzie pełnił rolę adiunkta w Katedrze Fizjoterapii aż do 2015 roku, kiedy to objął stanowisko kierownika tejże katedry. Rok 2006 to czas, gdy był jednym z organizatorów Instytutu Fizjoterapii w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu, i tym samym pierwszym dyrektorem tego instytutu. Rezygnując z tej posady w 2012 roku, został wybrany na rektora uczelni, a w 2016 roku otrzymał reelekcję na to stanowisko.
Pod jego przewodnictwem, w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu miały miejsce istotne innowacje, takie jak uruchomienie studiów drugiego stopnia oraz powstanie Innowacyjnego Centrum Symulacji Medycznej. Dodatkowo, w czasie jego kadencji uczelnia nawiązała współpracę z zagranicznymi instytucjami edukacyjnymi. W 2020 roku, w wyniku porozumienia z Uniwersytetem Opolskim, dużo wcześniejsza uczelnia medyczna Tomasza Halskiego weszła w jego struktury.
W 2011 roku ukończył szkolenie z zakresu terapii manualnej, dotyczące mobilizacji kręgosłupa i stawów miednicy. Sukcesy te zaowocowały nadaniem mu w 2018 roku stopnia naukowego doktora habilitowanego nauki o kulturze fizycznej przez Radę Wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, wspierając jego dorobek naukowy oraz pomyślnie zdane kolokwium habilitacyjne. Przez to, również zasiadał w Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.
Obecnie, od lipca 2020 roku, pełni rolę profesora na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego, który powstał na gruzach poprzedniej uczelni, gdzie wciąż aktywnie uczestniczy w życiu akademickim jako członek Senatu tej placówki.
Przypisy
- Zastosowanie chronaksymetrii do oceny zmian poziomu progu pobudliwości nerwów i mięśni pod wpływem elektrostymulacji w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 07.02.2021 r.]
- Dane dotyczące stowarzyszeń w jakich zasiadał Tomasz Halski w KRS. [on-line] [dostęp 07.02.2021 r.]
- Wykaz członków Senatu Uniwersytetu Opolskiego w kadencji 2020-2024. [on-line] [dostęp 07.02.2021 r.]
- Dr hab. Tomasz Halski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.02.2021 r.]
- Zmiany aktywności bioelektrycznej mięśni poprzecznie prążkowanych pod wpływem wybranych czynników stosowanych w fizjoterapii w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 07.02.2021 r.]
- Renata Szyguła została wybrana pod koniec maja 2020 roku na nowego rektora Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu na kadencję 2020-2024, jednak pozostała ona rektorem-elektem nie obejmując tego urzędu, ponieważ zgodnie z porozumieniem, zawartym między PMWSZ w Opolu a Uniwersytetem Opolskim, Opolska Medyczna Szkoła Zawodowa została włączona w skład uniwersytetu. Z kolei rektor-elekt objął stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego.
- a b c d Tomasz Halski, autoreferat dostępny na stronie BIP Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. [on-line] [dostęp 06.01.2021 r.]
- a b Cel - studia magisterskie, artykuł w "Nowej Trybunie Opolskiej" z dn. 10.05.2012 r. [on-line] [dostęp 06.01.2021 r.]
- a b Maria Dziuba-Pec, Od studium medycznego do wyższej uczelni, (w:) "Indeks. Czasopismo Uniwersytetu Opolskiego", nr 5-6 (207-208), IX-X 2020, s. 132-133. [on-line [dostęp 06.01.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Andrzej Czohara | Robert Zimmermann (budowniczy) | Mehmed Emin Pasza | Marek Niedużak | Lucjan Mende | Erich Pietzonka | Józef Cyppek | Wiesław Turzański | Ireneusz Dąbrowski (ekonomista)Oceń: Tomasz Halski