Stefan Cyrys


Stefan Cyrys to postać, która zasługuje na głębsze poznanie. Urodził się 29 października 1904 roku w Opolu, gdzie także spędził swoje ostatnie chwile, ponieważ zmarł tam 21 maja 1947 roku.

Był on istotnym działaczem Związku Polaków w Niemczech, co podkreśla jego zaangażowanie w obronę praw Polaków na obczyźnie. Jego życie dopełnia dramatyczny epizod jako więzień obozu koncentracyjnego Buchenwald, który pozostawił trwały ślad w historii walki o prawa człowieka i godność polskiej mniejszości w Niemczech.

Życiorys

W okresie międzywojennym, Stefan Cyrys podjął pracę w Banku Rolników w Opolu. Wkrótce potem, zyskał uznanie, zostając członkiem zarządu lokalnej spółdzielni „Rolnik”. Równocześnie angażował się w działalność kulturową, pełniąc funkcję dyrygenta okręgu Związku Polskich Towarzystw Śpiewaczych na Śląsku Opolskim. Jego pasja do muzyki znalazła odzwierciedlenie również w innych przedsięwzięciach, gdzie był zastępcą skarbnika w towarzystwie śpiewaczym „Lutnia” oraz skarbnikiem w towarzystwie „Echo”. Ponadto, aktywnie uczestniczył w działalności klubu kręglarskiego „Piast” w Opolu.

Jego działalność narodowa koncentrowała się głównie na propagowaniu lokalnych towarzystw śpiewaczych na Śląsku Opolskim, co było niezwykle istotne dla kształtowania regionalnej tożsamości kulturalnej. Cyrys był również dyrygentem podczas lekcji śpiewu, co potwierdza jego zaangażowanie w promowanie kultury muzycznej w tym regionie.

Niestety, po wybuchu II wojny światowej, jego życie uległo drastycznej zmianie. Został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego Buchenwald, gdzie przebywał przez kilka lat. Udało mu się jednak przetrwać i wrócić do Opola w 1945 roku, co świadczy o jego niezwykłej determinacji oraz sile ducha.


Oceń: Stefan Cyrys

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:24