Matthias Nawrat, urodzony w 1979 roku w Opolu, jest niemieckim pisarzem o polskich korzeniach. Jego twórczość literacka odzwierciedla unikalne doświadczenia kulturowe i identyfikację, które są wynikiem jego złożonego dziedzictwa. W kolejnych akapitach przyjrzymy się bliżej jego biografii oraz osiągnięciom literackim, które czynią go jedną z wyróżniających się postaci współczesnej literatury.
Życiorys
W 1989 roku rodzina Nawratów podjęła decyzję o przeprowadzce do Bambergu, co z pewnością wpłynęło na dalszy rozwój ich kariery. W okresie od 2000 do 2007 roku, Matthias studiował biologię w renomowanych uczelniach, takich jak Heidelberg i Fryburgu Bryzgowijskim. Równocześnie pracował jako niezależny dziennikarz naukowy, zdobywając cenne doświadczenie w dziedzinie komunikacji naukowej.
W 2009 roku Nawrat podjął nowe wyzwanie, rozpoczynając studia z zakresu pisania kreatywnego w Szwajcarskim Instytucie Literatury w Biel/Bienne. Jego twórczość zyskała uznanie z chwilą wydania debiutanckiej powieści „Wir zwei allein” w 2012 roku, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nagel & Kimche.
Odpowiadając na zaproszenie jurorki Hildegard Elisabeth Keller, Nawrat wziął udział w 36. Dniach Literatury Niemieckojęzycznej w 2012 roku, gdzie zaprezentował fragment swojej powieści „Unternehmer”. Ta prezentacja przyniosła mu prestiżową nagrodę Kelag-Preis w wysokości 10.000 euro.
Matthias Nawrat był również aktywnym członkiem PEN-Zentrum Deutschland w latach 2016-2022, co podkreśla jego zaangażowanie w życie literackie. Jego powieść „Wszystkie śmierci dziadka Jurka”, wydana przez wrocławskie wydawnictwo Bukowy Las w 2016 roku, otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” w 2017 roku. W 2020 roku osiągnął kolejny sukces, zostając laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej.
W 2023 roku uzyskał Nagrodę Literacką Fontane, przyznaną przez miasto Neuruppin oraz Brandenburgię za jego tom poezji „Gebete für meine Vorfahren” (Modlitwy za moich przodków), co świadczy o jego wszechstronności i dalszym rozwoju jako pisarza.
Dzieła
Powieści
Matthias Nawrat to autor, który zapisał się w literaturze europejskiej poprzez swoje powieści. Wśród jego najważniejszych dzieł znajdują się:
- Wir zwei allein, Nagel & Kimche, Zurych, 2012,
- Unternehmer, Rowohlt Verlag, Reinbek koło Hamburga, 2014,
- Die vielen Tode unseres Opas Jurek, Wydawnictwo Rowohlt, Reinbek koło Hamburga, 2015,
- Der traurige Gast, Wydawnictwo Rowohlt, Reinbek koło Hamburga, 2019,
- Reise nach Maine, Wydawnictwo Rowohlt, Reinbek koło Hamburga, 2021.
Wiersze
Wiersze Nawrat’a również mają swoje miejsce w literackim dorobku. Jego tomik zatytułowany:
- Gebete für meine Vorfahren, Parasitenpresse, Kolonia, 2022.
Eseje i dzienniki
Autor wydał także eseje i dzienniki, które ukazują jego refleksje oraz spostrzeżenia. W tej kategorii można znaleźć:
- Nowosibirsk. Dziennik, Wydawnictwo Radius, Stuttgart, 2017,
- Über allem ein weiter Himmel. Nachrichten aus Europa, Wydawnictwo Rowohlt, Hamburg, 2024.
Polskie tłumaczenia
Polski rynek literacki również znalazł miejsca dla tłumaczeń prac Nawrat’a. Wśród nich wyróżniają się:
- Wszystkie śmierci dziadka Jurka, tłum. Anna Wziątek, Bukowy Las, Wrocław 2016,
- Wywiad z Matthiasem Nawratem: Matthias NAWRAT, Monika WOLTING: Wytrzymać niejednoznaczność — co to jest: literatura europejska? W: Transfer. Reception Studies 4.
Pozostałe publikacje
Ne wyszły również inne jego publikacje, które miały wpływ na różnorodność jego dorobku literackiego:
- Rudis roter Hund, W: Entwürfe nr 55, Zurych, 2008,
- Szymon, W: Anthologie zum Uslarer Literaturpreis 2010 „Deutsch-Polnische Grenzerfahrungen einer jungen Generation”, Wydawnictwo Mitzkat Holzminden, Holzminden, 2010,
- Arkadiusz Protasiuk, W: Happy End – Die besten Geschichten aus dem MDR-Literaturwettbewerb 2011, Wyd. Michael Hametner, Wydawnictwo Neues Leben, Berlin, 2011,
- Pan Tadek, W: Poet nr 12, Lipsk, 2012,
- Der Mückenschwarm – poetologische Fragmente, am Kern vorbei, W: Volltext 2/2012, Wiedeń, 2012.
Wszystkie śmierci dziadka Jurka
„Wszystkie śmierci dziadka Jurka” to niezwykle emocjonalna saga rodzinna, której fabuła wpleciona jest w szeroki kontekst historii Polski. Inspiracją dla autora, Matthias Nawrata, stały się prawdziwe narracje jego dziadka Jurka, które ten dzielił z wnukiem oraz resztą rodziny. Historia, którą opisuje Nawrat, rozciąga się na wiele dekad, obejmując okres od czasów okupacji aż po ostatnie lata PRL-u.
Punktem wyjścia dla retrospekcji stanowi rzeczywista śmierć dziadka. Narrator, uczestnicząc w pogrzebie, jednocześnie robi krok wstecz, wracając wspomnieniami do swoich przeżyć. Życie dziadka Jurka obfitowało w różnorodne wydarzenia, co zaowocowało wieloma rolami, które musiał odegrać – od Więźnia Obozu w Auschwitz, przez członka PZPR, aż po dyrektora opolskiego domu handlowego, z którego został usunięty z powodu nieuzasadnionych oskarżeń o łapówkarstwo. Do samego końca dziadek Jurek pozostaje oddany idei komunizmu, a jego relacje z zięciem, marzącym o nielegalnym wyjeździe do Kanady, są pełne napięcia.
Powieść „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” określana jest jako tragikomiczna historia, która doskonale odzwierciedla współczesne wrażliwości czytelnicze. Nawrata pokazuje niebezpieczeństwo i zło czasów, w których musiał żyć główny bohater, jednocześnie zestawiając to z życiową mądrością oraz humorem, bez którego przetrwanie w tamtych systemowych realiach Europy byłoby niezwykle trudne. Zaradność dziadka Jurka sprawia, że z każdej kolejnej śmierci wychodzi odrodzony, co doskonale podkreśla groteskowy charakter opowieści. W kontekście historii można stwierdzić, że książka w pewien sposób złagodziła okrucieństwa wojny oraz komunistycznego reżimu.
Nagrody i wyróżnienia
Matthias Nawrat, uznany autor, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia w ciągu swojej kariery literackiej. Poniżej znajduje się lista jego osiągnięć:
- Nagroda Literacka MDR (2011),
- Srebrna Świnia Lit.Colognee (2012),
- Stypendium w Literarisches Colloquium Berlin (inne języki) (2012),
- Nagroda Literacka kantonu Berno (2012),
- Kelag-Preis w konkursie im. Ingeborg-Bachmann (2012),
- Stypendium Heinricha Heinego w Lüneburgu (2013),
- Nagroda literacka im. Adelberta von Chamisso (2013),
- Nominacja do Niemieckiej Nagrody Literackiej (Deutscher Buchpreis) za powieść „Unternehmer” (2014),
- Nagroda Literacka miasta Bremy (2016),
- Medal Alfreda Döblina Akademii Nauk i Literatury w Moguncji za powieść „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” (2016),
- Nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” (2017),
- Europejska Nagroda Literacka (2020),
- Stypendium Funduszu Literatury Niemieckiej (2023),
- Nagroda Literacka im. Fontane miasta Neuruppin i Brandenburgii za tom poezji „Gebete für meine Vorfahren” (2023).
Przypisy
- a b JasminaJ. Kanuric, European Union Prize for Literature announces 2020 laureates [online], EU Prize for Literature [dostęp 20.05.2020 r.]
- TRANSFER. RECEPTION STUDIES Czasopismo naukowe wydawane przez Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie ISSN 2451-3334 [online], www.transfer.ujd.edu.pl [dostęp 18.04.2020 r.]
- Dziadek Jurek znów umiera, „Newsweek.pl”, 21.08.2016 r. [dostęp 26.11.2017 r.]
- a b BjörnB. Hayer, Matthias Nawrats Roman: Die Familie als Kapitalgesellschaft, „Die Zeit”, Hamburg, 10.03.2014 r., ISSN 0044-2070 [dostęp 25.11.2017 r.]
- RadioR. Opole, „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” to historia rodzinna opowiedziana na tle historii Polski – Radio Opole [online], radio.opole.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
- Wszystkie śmierci dziadka Jurka, „opole.wyborcza.pl” [dostęp 25.11.2017 r.]
- MagdalenaM. Talik, Nagroda Angelus 2017: Poznajcie półfinalistów | www.wroclaw.pl, „www.wroclaw.pl” [dostęp 25.11.2017 r.]
- Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
- Am Erker – Zeitschriftenschau Nr. 63, Juni 2012 [online], www.am-erker.de [dostęp 25.11.2017 r.]
- a b Wszystkie śmierci dziadka Jurka [online], bukowylas.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janusz Niekrasz | Bartosz Posacki | Jan Fethke | Ewa Panas | Jakub Ćwiek | Arkadiusz Janiczek | Edmund Borzemski | Tymek | Krzysztof Firlus | Jerzy Treit | Piotr Szczepanowicz | Alfred Nowinski | Marta Krajewska | Jacek Hamela | Zofia Badura | Anna Bielańska | DJ Haem | Ilona Witkowska | Krzysztof Piasecki (muzyk) | Grzegorz MarkockiOceń: Matthias Nawrat