Janusz Niekrasz, który przyszedł na świat 2 marca 1958 roku w Opolu, jest uznawanym polskim muzykiem oraz utalentowanym gitarzystą basowym. Jego kariera muzyczna jest niezwykle bogata i zróżnicowana.
Warto zaznaczyć, że Janusz Niekrasz był kluczowym członkiem zespołu TSA, legendarnej grupy w polskim rocku. Jako współzałożyciel formacji TSA Michalski Niekrasz Kapłon, przyczynił się do stworzenia unikalnego brzmienia i charakterystycznego stylu, który zyskał uznanie wśród fanów muzyki.
Oprócz działalności w zespołach, Janusz Niekrasz jest również twórcą projektu solowego, znanego jako Janusz Niekrasz Band, w ramach którego prezentuje swoje własne kompozycje i interpretacje muzyczne.
Kariera muzyczna
Kariera muzyczna Janusza Niekrasza zainaugurowała swoją drogę w pierwszej klasie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie. To właśnie tam dołączył do zespołu, który nosił nazwę jego szkoły – Carollinum. Po ukończeniu edukacji w szkole średniej, Niekrasz wybrał studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej, która obecnie znana jest jako Politechnika Opolska.
Podczas pobytu w Opolu, artysta był aktywny na scenie muzycznej, grając w różnych składach z lokalnymi muzykami. W 1979 roku podczas jednego z takich spotkań, Niekrasz przypadkowo poznał Markę Kapłona, Stefana Machela oraz Andrzeja Nowaka, co zapoczątkowało długą i owocną historię zespołu TSA.
Rok 1985 przyniósł nowe wyzwania, kiedy to został założony zespół muzyczny Blues Power, w którym występował Niekrasz. W grupie tej grali również tacy muzycy jak: Marek Kapłon, Jerzy Kaczanowski, Jacek Krzaklewski, Leszek Cichoński, oraz Marek Raduli. Ich współpraca przyniosła wiele niezapomnianych chwil na scenie.
W 2002 roku kolejny zespół, Janusz Niekrasz Band, został powołany do życia. Jego skład obejmował takich muzyków jak: Leszek Gołębiowski, Krzysztof Janiszewski, Tomasz Imienowski oraz Andrzej Frołow. Warto zaznaczyć, że na płycie zatytułowanej Stało się… Czas na prawdę!, Janusz Niekrasz zaśpiewał utwór „Wolność na życzenie”, który stanowił ważny moment w jego karierze.
Instrumentarium
Na początku swojej kariery muzycznej, Janusz Niekrasz występował wykorzystując bezprogową gitarę Fender Precision Fretless. To instrument, który potrafił wydobywać niezwykle ciepłe tonacje, idealnie komponując się z jego stylami gry.
Później jego wybór padł na gitary Fender Precision Bass oraz Music Man Sting Ray, które dostarczały mu jeszcze większej wszechstronności brzmieniowej.
Od roku 2001, głównym instrumentem Niekrasza stała się gitary Fender Jazz Bass, znana z doskonałych właściwości dźwiękowych i szerokiego zakresu tonalnego, co pozwala mu na jeszcze bardziej ekspresyjną grę.
W kontekście wzmacniaczy basowych, artysta korzystał z takich modeli jak Marshall Super Lead oraz Hughes & Kettner, które wspierały jego mocny styl muzyczny. Od 1998 roku, Janusz preferuje wzmacniacz Hartke 7000, którego brzmienie doskonale współgra z jego wymaganiami muzycznymi.
Dyskografia
Albumy nagrane z zespołem TSA
Janusz Niekrasz zaznaczył swoją obecność w świecie muzyki jako członek legendarnej grupy TSA, z którą wydał szereg znakomitych albumów:
- TSA – Live (1982),
- TSA – TSA (1983),
- TSA – TSA – Spunk! (1983),
- TSA – Heavy Metal World (1984),
- TSA – Live – Rockowisko ’83 Łódź (1984),
- TSA – Heavy Heavy Metal (1985),
- TSA – Rock’n’Roll (1989),
- TSA – Proceder (2004),
- TSA – 1981 (2004).
Janusz Niekrasz Band
Poza działalnością w TSA, artysta stworzył własny zespół, Janusz Niekrasz Band, który zrealizował album Stało się… Czas na prawdę! w 2006 roku oraz wydał singiel „Sen o lepszej Ziemi” w 2008 roku.
Projekt muzyczny I Ching
Janusz miał również znaczący wkład w projekt muzyczny I Ching, wnosząc swoją grę na gitarze basowej w utworach takich jak:
- „Słuchaj, man”,
- „Kołysanka dla misiaków”,
- „I Ching” – bezprogowa gitara basowa.
Projekty zewnętrzne
Współpracował także z wieloma artystami i projektami zewnętrznymi, w tym z:
- Martyną Jakubowicz przy albumie Maquillage (1983),
- Skibińskim oraz Winderem w nagraniach do Super Sessions (2006).
Życie prywatne
Janusz Niekrasz to nie tylko utalentowany muzyk, ale także dumny ojciec. Ma syna Adama, który przyszedł na świat w 1995 roku i poszedł w ślady ojca, wykonując muzyczną karierę jako perkusista w rockowych zespołach, w tym w znanym zespole Devilish Impressions.
Poza muzyką, Niekrasz wykazuje także zainteresowanie militariami oraz motoryzacją. Jako kolekcjoner militariów, ceni sobie historyczne i współczesne eksponaty. Jego pasja do motocykli rozpoczęła się od zakupu pierwszego modelu – Harley WLA, a obecnie jeździ motorem Harley-Davidson Softail.
Przypisy
- Stało się... Czas na prawdę [online], empik.com [dostęp 08.01.2023 r.]
- Oficjalna strona I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie – Absolwenci [online], carolinum.edu.pl [dostęp 09.06.2020 r.]
- Informacja o zespole Janusz Niekrasz Band [online], interia.pl [dostęp 09.06.2020 r.]
- a b c d Instrumentarium Jana Niekrasza. tsa.fan.pl. [dostęp 27.12.2009 r.]
- LeszekL. Gnoiński LeszekL., JanJ. Skaradziński JanJ., Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997 r., s. 425, ISBN 83-7129-570-7.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Bartosz Posacki | Jan Fethke | Ewa Panas | Jakub Ćwiek | Arkadiusz Janiczek | Edmund Borzemski | Tymek | Krzysztof Firlus | Jerzy Treit | Barbara Kurdej-Szatan | Matthias Nawrat | Piotr Szczepanowicz | Alfred Nowinski | Marta Krajewska | Jacek Hamela | Zofia Badura | Anna Bielańska | DJ Haem | Ilona Witkowska | Krzysztof Piasecki (muzyk)Oceń: Janusz Niekrasz