Werner Ryszard Kirchner to postać o bogatej historii, która ujawnia wiele istotnych aspektów dotyczących jego życia i osiągnięć. Urodził się w lipcu 1918 roku w Opolu, miejscu, które miało wpływ na jego dalszą karierę, a zmarł 6 marca 2008 roku w Kalifornii, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia.
Kirchner łączył w sobie wyjątkowe talenty, będąc zarówno pilotem, jak i chemikiem. Jego pasja do lotnictwa oraz wiedza naukowa zaowocowały m.in. specjalizacją w dziedzinie paliw rakietowych, co czyniło go znakomitym specjalistą w tej rozwojowej dziedzinie.
Życiorys
Werner Ryszard Kirchner był człowiekiem wielu pasji oraz osiągnięć, urodzonym jako syn Ryszarda i Emilii z domu Foit. Edukację rozpoczął w Katowicach, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz gimnazjum po przeprowadzce rodziny do tego miasta, co miało miejsce po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Po zdaniu matury z wyróżnieniem, podjął studia na kierunku chemia na Politechnice Lwowskiej. Wkrótce potem stał się członkiem Aeroklubu Lwowskiego, gdzie uzyskał licencje na pilota szybowcowego oraz samolotowego.
Kiedy we wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa, Kirchner podjął decyzję o ewakuacji do Rumunii, a następnie przedostał się przez Francję do Anglii. W Szkocji przeszedł szereg kursów wojskowych, w tym podstawowy w Carlisle oraz bardziej zaawansowane w Montrose i Stormy Down, a także szkolenia operacyjne w Grangemouth. Awanse w strukturach wojskowych przyszły szybko, a Kirchner, przydzielony do 317. Wileńskiego dywizjonu myśliwskiego stacjonującego pod Londynem, był trzykrotnie wyróżniony Krzyżem Walecznych. W 1943 roku osiągnął stopień podporucznika.
W tej samej Szkocji, poznał Deidre Wilkinson, z którą w październiku 1943 roku zawarł związek małżeński. Po zakończeniu działań wojennych poświęcił się kontynuacji studiów chemicznych w elitarnym Imperial College of Science w Londynie, a jego specjalizacją były paliwa rakietowe. W 1947 roku obronił doktorat i wkrótce potem, dzięki stypendium, przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w okolicach Bostonu. W 1949 roku ukończył studia na amerykańskiej uczelni, zdobywając kolejny doktorat.
Werner Kirchner zdobył doświadczenie zawodowe w Kalifornii, gdzie przez wiele lat pracował w Aeroproject Corporation w Sacramento, zajmującej się tworzeniem paliwa do rakiet balistycznych Polaris oraz Minuteman. Współpracował również nad silnikiem lądownika księżycowego Eagle, co doprowadziło do stworzenia specjalnego paliwa dla tej misji. Po zrealizowaniu historycznego lądowania na Księżycu w ramach misji Apollo 11, stał się cenionym członkiem kilku prezydenckich komisji naukowych, a także ekspertem NASA, w szczególności w dziedzinie wahadłowców.
W latach 70. Kirchner objął stanowisko prezesa firmy Coast Pro-Seal Teledyne, która prowadziła badania dla przemysłu kosmicznego. W 1978 roku założył własną firmę, Kirchner Industries, specjalizującą się w zastosowaniach komputerowych w procesach produkcyjnych. Poza działalnością inżynieryjną, pasjonował się również szermierką, zdobywając tytuł mistrza Zachodniego Wybrzeża w szabli w latach 50. XX wieku. W 1969 roku reprezentował Stany Zjednoczone na Mistrzostwach Świata w tej dyscyplinie.
Werner Kirchner zmarł 6 marca 2008 roku w swoim domu w San Dimas, w Kalifornii, pozostawiając po sobie trwałe ślady w wielu dziedzinach życia.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Theodor Ehl | Gabriel Filipczak (inżynier) | Tomasz Głowacki | Grzegorz Robak | Roman Ulbrich | Zbigniew Zembaty | Jerzy Wyrwał | Paul Jackisch | Tadeusz ŁagodaOceń: Werner Ryszard Kirchner