Jerzy Wyrwał, urodzony 4 listopada 1949 roku w Opolu, to znana postać w dziedzinie inżynierii budowlanej w Polsce.
Jego specjalizacja obejmuje fizykę budowli oraz termomechanikę, co czyni go ekspertem w tych istotnych obszarach technologii budowlanej.
Co więcej, jest on nauczycielem akademickim, który swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z młodymi inżynierami na Politechnice Opolskiej.
Życiorys
Jerzy Wyrwał, wybitny inżynier budownictwa, przyszedł na świat w Opolu, gdzie z powodzeniem ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i średnią. Po zdaniu egzaminu maturalnego podjął studia na kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa Lądowego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu. W 1973 roku, zdobywając dyplom z wyróżnieniem, uzyskał tytuł inżyniera budownictwa lądowego, ze specjalnością w budownictwie miejskim i przemysłowym.
Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Opolskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego nr 1, gdzie był zaangażowany w budowę Zakładów Koksowniczych w Zdzieszowicach. Jego pierwsze kroki na tym stanowisku stawiały go w roli inżyniera budowy w obiekcie elektrociepłowni, co zapewniło mu cenne doświadczenie w dalszej karierze, gdyż następnie objął stanowisko zastępcy kierownika budowy na obiektach baterii koksowniczych.
W trakcie kariery zawodowej Jerzy Wyrwał kierował budową licznych, skomplikowanych obiektów przemysłowych, a ponadto nabył uprawnienia do nadzorowania i kierowania pracami budowlanymi. Równocześnie podjął studia wieczorowe w Instytucie Inżynierii Lądowej WSI w Opolu, gdzie w 1976 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego w zakresie budownictwa ogólnego i przemysłowego, za co otrzymał nagrodę Ministra Budownictwa pierwszego stopnia.
W 1977 roku Jerzy związał się zawodowo z uczelnią, zatrudniając się w Instytucie Inżynierii Lądowej WSI w Opolu na stanowisku starszego asystenta. W 1981 roku obronił pracę doktorską na temat budownictwa na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Po uzyskaniu stopnia doktora, pełnił rolę adiunkta oraz badał problemy związane z zawilgoceniem materiałów budowlanych oraz przegród. Jego praca naukowa zaowocowała w 1990 roku przyznaniem mu stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa, na podstawie rozprawy pt. „Ruch wilgoci w porowatych materiałach i przegrodach budowlanych”.
Jerzy Wyrwał zdobył uznanie w środowisku naukowym, a jego osiągnięcia zostały docenione nagrodą Wydziału IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk w 1991 roku. Niedługo później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2005 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Wkrótce potem został profesorem zwyczajnym na Politechnice Opolskiej, która do 1996 roku nosiła nazwę WSI w Opolu.
Na Politechnice Opolskiej Jerzy Wyrwał pełnił wiele istotnych funkcji organizacyjnych, w tym dziekana Wydziału Budownictwa w latach 1996–1999. Działał również w Senacie uczelni, a obecnie kieruje Katedrą Fizyki Materiałów PO. Ponadto wykładał w Instytucie Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Jest osobą rodzinną, ma żonę oraz syna, który przyszedł na świat w 1979 roku.
Przypisy
- Informacja na stronie Politechniki Opolskiej. po.opole.pl. [dostęp 12.04.2012 r.]
- Ruch wilgoci w porowatych materiałach i przegrodach budowlanych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 15.04.2012 r.]
- a b Prof. Jerzy Wyrwał, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.04.2012 r.]
- M.P. z 2005 r. nr 83, poz. 1169
- a b c d Wiadomości Uczelniane nr 54, wrzesień 1996, s. 5.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Paul Jackisch | Tadeusz Łagoda | Werner Ryszard Kirchner | Theodor Ehl | Gabriel Filipczak (inżynier) | Tomasz Głowacki | Grzegorz Robak | Roman Ulbrich | Zbigniew ZembatyOceń: Jerzy Wyrwał