Roman Ulbrich


Roman Ulbrich to postać, której osiągnięcia w dziedzinie inżynierii ochrony środowiska są nie do przecenienia.

Urodził się 25 grudnia 1952 roku w malowniczym Opolu, gdzie początkowo rozwijał swoje pasje i umiejętności. Jego zawodowa droga skupia się na kluczowych sektorach, takich jak aparatura procesowa, inżynieria chemiczna oraz odnawialne źródła energii.

Ulbrich jest również aktywnym nauczycielem akademickim, związanym z renomowaną Politechniką Opolską, gdzie przekazuje swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów.

Specjalizując się w racjonalnym gospodarowaniu energią, Roman Ulbrich przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej, stawiając fundamenty dla przyszłych innowacji w tej dziedzinie.

Życiorys

Roman Ulbrich to znacząca postać w zakresie inżynierii, która swoje życie zawodowe oraz osobiste związała z Opolem. Urodził się w 1952 roku w tym mieście, gdzie zrealizował swoje edukacyjne aspiracje. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej, w 1978 roku uzyskał dyplom na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynieryjnej.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako pracownik naukowo-techniczny na swojej alma mater. W 1981 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk technicznych na Politechnice Wrocławskiej. Kolejne lata przyniosły mu postęp w karierze naukowej, a w 1990 roku Rada Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej przyznała mu stopień doktora habilitowanego nauk technicznych. Uznanie społeczeństwa akademickiego zyskał dzięki rozprawie na temat: Identyfikacja przepływu dwufazowego gaz-ciecz.

W latach 1991-1992 profesor Ulbrich korzystał ze stypendium Fundacji Humboldta, a następnie w 1994 i 1996 roku pracował w Instytucie Inżynierii Procesowej Uniwersytetu w Hanowerze. Jego kariera akademicka rozwijała się dynamicznie, a niedługo po powrocie do kraju objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Opolskiej. W 2003 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk technicznych oraz niedługo potem stanął na czele Katedry Inżynierii Środowiska.

W latach 1999-2002 pełnił również funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. Jego badania koncentrują się na przepływach wielofazowych gaz-ciecz, metrologii tych przepływów oraz racjonalnym gospodarowaniu energią. Uczony odnosi znaczące sukcesy w dziedzinie zastosowań przemysłowych przepływów wielofazowych i alternatywnych metod wytwarzania energii.

Profesor Ulbrich jest autorem ponad 150 publikacji naukowych i 18 patentów, a także przewodniczył pracom nad doktoratami 18 doktorantów. Jako aktywny członek, uczestniczy w działaniach Sekcji Energetyki Polskiej Akademii Nauk, a także Sekcji Przepływów Wielofazowych w Komitecie Mechaniki Płynów i Termodynamiki oraz Komisji Termodynamiki PAN.

Przypisy

  1. Prof. Roman Ulbrich, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.04.2012 r.]
  2. Identyfikacja przepływu dwufazowego gaz-ciecz w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.04.2012 r.]
  3. M.P. z 2003 r. nr 49, poz. 744
  4. M.P. z 2000 r. nr 28, poz. 573
  5. Wiadomości Uczelniane, nr 9/99, wrzesień 1999, s. 5.
  6. Wiadomości Uczelniane, nr 54, wrzesień 1996, s. 4.

Oceń: Roman Ulbrich

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:5