Grzegorz Robak


Grzegorz Robak, urodzony w 1976 roku w Opolu, to znany polski inżynier mechanik. Specjalizuje się w zakresie budowy oraz eksploatacji maszyn, a także w mechanice pękania, co stanowi jego główny obszar badań.

Oprócz działalności inżynierskiej, jest również nauczycielem akademickim, który jest mocno związany z Politechniką Opolską, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami inżynierii.

Biografia

Grzegorz Robak to wybitny specjalista, pochodzący z Opola, który swoją edukację rozpoczął w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11. Następnie kontynuował naukę w Zespole Szkół Mechanicznych, gdzie kształcił się w klasie o profilu naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych. W latach 1997–2002 studiował mechanikę oraz budowę maszyn na Politechnice Opolskiej, gdzie uzyskał dyplom magistra inżyniera.

Tuż po ukończeniu studiów, Grzegorz Robak podjął dalszą naukę w ramach studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Uwieńczeniem jego pracy naukowej było uzyskanie w 2006 roku stopnia naukowego doktora nauk technicznych, który otrzymał na podstawie rozprawy zatytułowanej „Trwałość materiałów przy zginaniu ze skręcaniem w zakresie propagacji pęknięć”, a jego promotorem był prof. Grzegorz Gasiak.

W roku 2019 Rada Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej przyznała mu tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy dotyczącej analizy zmienności wybranych parametrów w funkcji liczby cykli do zniszczenia oraz szacowania trwałości elementów z karbem. Od momentu ukończenia studiów Grzegorz Robak jest związany zawodowo z Politechniką Opolską.

Jego kariera akademicka zaczęła się od stanowiska asystenta, a następnie awansował na adiunkta, obecnie pełniąc funkcję profesora uczelni w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. W 2019 roku został powołany na prodziekana ds. organizacyjnych Wydziału Mechanicznego, a rok później objął stanowisko dziekana tego wydziału. Dodatkowo, od 2019 roku rozpoczął studia podyplomowe na kierunku administracja – prawo, zarządzanie i organizacja, na opolskim Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Dorobek naukowy

Zainteresowania naukowe Grzegorza Robaka koncentrują się na szerokim zakresie wytrzymałości zmęczeniowej materiałów. Jego badania obejmują różne aspekty, począwszy od szacowania trwałości zmęczeniowej aż po analizę inicjacji i propagacji pęknięć zmęczeniowych, szczególnie w elementach o karbach geometrycznych.

W ciągu swojej kariery badawczej Grzegorz Robak osiągnął znaczący dorobek publikacyjny, który liczy blisko 50 opracowań. W skład tej liczby wchodzą dwie monografie oraz sześć publikacji wyróżnionych w „Journal Citation Reports”.

W ramach pracy naukowo-dydaktycznej uczestniczył w dwóch ważnych projektach badawczych, mianowicie „UPTRONIC” oraz „Kreator Młodych Talentów”, w którym pełnił rolę koordynatora. Jego zaangażowanie w społeczność naukową potwierdzają także aktywne uczestnictwo w organizacji czterech międzynarodowych konferencji naukowych, gdzie sprawował funkcje zarówno sekretarza, jak i przewodniczącego.

Przypisy

  1. a b c Prezentacja Grzegorza Robaka na stanowisko dziekana WM PO na kadencję 2020-2024 w serwisie "Youtube". [dostęp 16.01.2021 r.]
  2. Władze WM PO w kadencji 2020-2024. [dostęp 17.01.2021 r.]
  3. a b Grzegorz Robak doktorem habilitowanym, artykuł na oficjalnej stronie WM PO. [dostęp 17.01.2021 r.]
  4. Trwałość materiałów przy zginaniu ze skręcaniem w zakresie propagacji pęknięć w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 16.01.2021 r.]
  5. Analiza zmienności wybranych parametrów w funkcji liczby cykli do zniszczenia oraz szacowanie trwałości elementów z karbem w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 16.01.2021 r.]
  6. Na podstawie wykazu absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu dostępnego w archiwum szkolnym.
  7. Na podstawie wykazu absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu dostępnego w sekretariacie szkoły.
  8. a b c Dr hab. inż. Grzegorz Robak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.01.2021 r.]

Oceń: Grzegorz Robak

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:11