Pasieka, znana w języku niemieckim jako Pascheke, to malownicza wyspa o powierzchni 45 hektarów, położona w Opolu. Od zachodniej strony graniczy z rzeką Odrą, natomiast od wschodu przylega do Młynówki. Wyspa zamieszkana jest przez ponad 1900 ludzi, a dostęp do niej zapewniają autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego linii nr 5, 9, 13, 15 oraz N.
Pasieka łączy się z Zaodrzem za pomocą Mostu Piastowskiego, a z Wyspą Bolko można dotrzeć pieszo mostem nad śluzą „Bolko”. W trosce o komunikację, Pasieka jest również połączona z Śródmieściem poprzez mosty nad Młynówką, które znajdują się przy ul. Katedralnej, ul. Zamkowej oraz ul. Wojciecha Korfantego. Dodatkowo, piesza kładka znana jako „Most Groszowy” prowadzi na ul. Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Historia Pasieki sięga 1600 roku, kiedy to po powodzi Odra zmieniła swój bieg, co zaowocowało powstaniem wyspy. W 1824 roku na jej terenie zbudowano kolonię Wilhelmsthal, która z czasem przekształciła się w część Opola. Nazwa kolonii upamiętnia Wilhelma Krausego, rejencyjnego rzeczoznawcę budowlanego. Działalność społeczną na Pasiece zainicjowało w 1858 roku Towarzystwo Upiększania Opola (Oppelner Verschönerungsverein), którego przewodniczącym był radca rejencyjny Ludwig Sack. Wspólnie z lokalną społecznością przystąpiono do urządzania parku, a z czasem miejsce stało się atrakcyjne dla budownictwa willowego.
Obecnie Pasieka, w połączeniu ze starym miastem, stanowi historyczną część Opola, będąc w granicach miasta od 1891 roku. Na jej terenie znajduje się wiele ważnych instytucji oraz obiektów, w tym:
- Amfiteatr Tysiąclecia, w którym co roku w czerwcu odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej oraz szereg „nocy filmowych” organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Opolu,
- Wieża Piastowska, będąca pozostałością po Zamku Piastowskim, który został rozebrany na początku lat 30. XX wieku,
- Staw i Park Zamkowy przy ul. Norberta Barlickiego,
- Domek Lodowy,
- lodowisko Toropol,
- Opolski Urząd Wojewódzki,
- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,
- Konsulat Republiki Federalnej Niemiec,
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego,
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna,
- Instytut Śląski w Opolu,
- budynek główny Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu,
- siedziba Nowej Trybuny Opolskiej,
- Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina,
- Młodzieżowy Dom Kultury, wraz z kinem „Studio”,
- siedziba Radia Opole,
- budynek byłej siedziby konsulatu RP (1931–1939).
Północna i środkowa część Pasieki objęte są strefą płatnego parkowania, a główną ulicą tego obszaru jest ul. Piastowska. Warto również wspomnieć, że północny kraniec wyspy, znany jako Ostrówek, jest miejscem o historycznym znaczeniu, które niegdyś pełniło funkcję grodziska obronnego Opolan w średniowieczu.
Przypisy
- Główna - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu [online], www.wbp.opole.pl [dostęp 23.04.2019 r.]
- Urszula Zajączkowska. Zamek piastowski w 1903. „Nowa Trybuna Opolska”, 23.04.2002 r., s. 10.
- Opole, Opolszczyzna, Opolskie - wiadomości, informacje, aktualności, artykuły, wydarzenia.. [dostęp 03.03.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Architektura wodna":
Młynówka (Opole) | Kanał Ulgi (Opole) | Wyspa BolkoOceń: Wyspa Pasieka