Ulica Krakowska w Opolu


Ulica Krakowska, która w przeszłości była znana jako Hindenburgstrasse (Hindenburgstrasse), to jedna z najbardziej reprezentacyjnych alei w sercu Opola. Rozpoczyna się na Rynku, a następnie kieruje się na południe, aż do kluczowego skrzyżowania z ulicami Korfantego i 1 Maja, nieopodal Dworca PKP. W odcinku od ul. Damrota do pl. Wolności ulica zmienia się w przyjemny deptak, stając się miejscem relaksu i spacerów.

Historia tej ulicy jest bogata i fascynująca. Początkowo nosiła nazwę Bytomska, nawiązując do Bramy Bytomskiej, umiejscowionej w obrębie historycznych murów miejskich. W XIX wieku ulica uzyskała współczesną nazwę Krakowska, znaną również jako Krakauerstrasse. Po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 roku, zmieniono jej nazwę na Helmut-Brücknerstrasse, honorując nadprezydenta prowincji Górny Śląsk z ramienia NSDAP, Helmuta Brücknera. Jednakże już rok później, z powodu utraty przychylności Adolfa Hitlera, ulica zyskała nazwę Hindenburgstrasse.

Po zakończeniu II wojny światowej i włączeniu Opola w granice Polski, powrócono do historycznej nazwy Krakowska, lecz w 1949 roku ulica została przemianowana na imię Józefa Stalina. Ostatecznie w 1956 roku przywrócono tradycyjną nazwę, która jest używana po dziś dzień.

Wzdłuż ulicy Krakowskiej znajduje się wiele istotnych punktów, które przyciągają mieszkańców i turystów. Należą do nich między innymi:

  • Filharmonia Opolska (nr 24),
  • Dom Towarowy Ziemowit (nr 45-47),
  • gmach Poczty Głównej (nr 46),
  • hotel Accor Mercure Opole (nr 57-59).

Przypisy

  1. Piotr Guzik: Poznaj historię opolskich ulic. Gazeta Wyborcza, 14.01.2011 r. [dostęp 14.01.2011 r.]

Oceń: Ulica Krakowska w Opolu

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:25