Parafia Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu


Parafia Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha to ważna jednostka religijna, która odgrywa istotną rolę w życiu wspólnoty lokalnej. Znajduje się ona pod adresem Plac Kopernika 12 w Opolu, co czyni ją dostępną dla wiernych z różnych części miasta.

Wchodząc w skład dekanatu Opole, parafia ta podlega diecezji opolskiej, co wskazuje na jej silne powiązania z regionalnymi strukturami Kościoła rzymskokatolickiego. Jej lokalizacja i przynależność świadczą o znaczeniu, jakie odgrywa w życiu duchowym mieszkańców Opola.

Historia parafii

Historia parafii sięga lat bardzo odległych. Pierwsze informacje o jej powstaniu datuje się na 1217 rok, kiedy to biskup Tomasz I zdecydował o jej założeniu. Kościół parafialny powstał w miejscu, w którym około 984 roku św. Wojciech głosił Słowo Boże.

W 1295 roku parafia została przeniesiona do kościoła kolegiackiego św. Krzyża, a kościół znany jako „Na Górce” przeszedł w ręce dominikanów. Trudne czasy przyszły w 1540 roku, gdy świątynia została przejęta przez protestantów, a później w 1604 roku powróciła z powrotem do dominikanów. Ten status utrzymywał się do 1810 roku, kiedy to świątynia została przekazana miejscowemu gimnazjum.

Ostatnie zmiany miały miejsce w 1938 roku, kiedy parafia została na nowo powołana. Aktualnym proboszczem parafii jest ksiądz Bogusław Król.

Więcej informacji na temat samego kościoła można znaleźć w dedykowanym artykule: Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.

Liczebność i zasięg parafii

W skład parafii wchodzi około 4500 wiernych zamieszkujących różne części Opola. Wśród ulic, które należą do tej parafialnej wspólnoty, można wymienić m.in.: 1 Maja (numery nieparzyste do 29), Armii Krajowej (numery od 1 do 3), Damrota, pl. Daszyńskiego, Dzierżonia, Graniczna, Św. Jacka, Kamienna, Kołłątaja, Konduktorska, pl. Kopernika, Kościuszki (numery nieparzyste od 1 do 21), Krawiecka, Krupnicza, Luboszycka (numery nieparzyste od 1 do 9 oraz parzyste od 2 do 8), Malczewskiego, Mały Rynek, Nysy Łużyckiej nr 32, Osmańczyka, Ozimska (numery nieparzyste od 1 do 23 i parzyste od 2 do 46), Podgórna, Reymonta, Rzemieślnicza, Sempołowskiej, Staromiejska, Struga, Studzienna, Targowa, Waryńskiego, Św. Wojciecha oraz Żeromskiego.

Szkoły i przedszkola

  • liceum Ogólnokształcące nr 2 i nr 5 w Opolu,
  • zespół Szkół Mechanicznych w Opolu,
  • zespół Szkół w Opolu,
  • liceum Medyczne w Opolu,
  • medyczne Studium Zawodowe w Opolu,
  • zespół Szkół Zawodowych (Technikum Przemysłu Budowlanych Materiałów Wiążących, Policealne Studium Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa) w Opolu,
  • publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 23 w Opolu.

Inne kościoły i kaplice

  • kaplica w klasztorze Sióstr Szkolnych de Notre Dame (SSND),
  • Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Opolu.

Kler parafialny

Proboszczowie

Lista proboszczów parafii jest bogata i sięga kilku dziesięcioleci. Pierwszym na tej liście był ks. Antoni Jendrzejczyk, który pełnił swoją posługę od 1938 roku do 1945 roku.

Następnie, przez krótki okres, w latach 1945-1951, parafię prowadził ks. Emil Kobierzycki.

Od 1951 do 1971 roku, posługę duszpasterską pełnił ks. Kazimierz Borcz, który przyniósł dużo dobra w tym czasie. Jego następca, ks. Kazimierz Gaworski, sprawował funkcje przez rok, a po nim, ks. Marian Przydacz kierował parafią w latach 1972-1974.

W kolejnych latach, ks. Paweł Kosmol oraz ks. Edward Kucharz przyczynili się do rozwoju wspólnoty w czasie swojej posługi, ten drugi był proboszczem aż do 2006 roku.

Po nim, w latach 2006-2019, obowiązki proboszcza pełnił ks. Marek Trzeciak, a obecnie funkcję tą sprawuje ks. Bogusław Król, który objął tę rolę w 2019 roku.

Wikariusze po 1945 roku

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wielu wikariuszy przyczyniło się do duszpasterskiego rozwoju parafii. Po 1945 roku wikariuszami byli m.in.: ks. Kazimierz Borcz, który nadal pozostawał w bliskim kontakcie z parafią, oraz ks. Andrzej Jabłoński, ks. Piotr Łowęko i ks. Józef Gołębiowski, którzy pełnili tę rolę w ramach wspólnej pracy duszpasterskiej.

Dalszą czołówkę wikariuszy uzupełniają ks. Zenon Dzieża, ks. Joachim Szymon, ks. Zygmunt Sosna, ks. Bogusław Deyk oraz ks. Józef Dylus, którzy pełnili istotne funkcje w okresie swojego zatrudnienia.

W miarę upływu lat, wśród wikariuszy pojawili się także ks. Antoni Strzedula, ks. Andrzej Strycharczyk, ks. Piotr Kosmol, ks. Erhard Olbrych, ks. Edward Kucharz oraz ks. Józef Swolany.

W kolejnych latach wspierała ich liczna grupa, w tym ks. Jan Drewniok, ks. Andrzej Ziółkowski, ks. Józef Ledwig, ks. Michał Ślęczek, ks. Edward Cichoń, ks. Eryk Czech, ks. Zygmunt Jaworek, ks. Franciszek Brzenska, ks. Grzegorz Erlebach, ks. Marcin Jarczyk, ks. Gerard Zug, ks. Zbigniew Gielczowski, ks. Dominik Rybol, ks. Norbert Joszko, ks. Wiesław Iwaniec, ks. Piotr Kozioł, ks. Hubert Czernia, oraz ks. Paweł Leżuch.

Grupy parafialne

W naszej parafii istnieje szereg aktywnych grup, które angażują się w różne aspekty wspólnoty. Warto podkreślić rolę, jaką odgrywają w życiu wspólnoty lokalnej.

  • Caritas Parafialna,
  • Służba Liturgiczna,
  • Chór Parafialny,
  • Dzieci Maryi.

Przypisy

  1. a b c Parafia na stronie diecezji opolskiej. [dostęp 10.11.2020 r.]
  2. a b Informacje o Parafii. [dostęp 09.12.2013 r.]
  3. Dane adresowe parafii. [dostęp 07.12.2013 r.]

Oceń: Parafia Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:21