Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu-Gosławicach


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest ważnym miejscem kultu w regionie, położonym w malowniczej okolicy Opola. To rzymskokatolicki kościół parafialny, którego siedziba znajduje się przy ulicy Wiejskiej.

Warto zwrócić uwagę, że obiekt ten jest częścią Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu-Gosławicach, która wchodzi w skład dekanatu Opole, będącego częścią diecezji opolskiej.

Historia kościoła

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu-Gosławicach został wzniesiony w 1933 roku, a jego powstanie było wynikiem zaangażowania księdza Józefa Kubisa, ówczesnego proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Uroczystość konsekracji tej świątyni odbyła się 8 września 1933 roku, kiedy to kardynał A. Bertram dokonał tego doniosłego aktu.

Warto również zwrócić uwagę, że ołtarz główny w kościele pochodzi z kościoła św. Sebastiana w Opolu, co nadaje dodatkową wartość historyczną tej świątyni. Historia tego kościoła jest zatem nie tylko opowieścią o lokalnej społeczności, ale także o duchowej i kulturalnej ewolucji regionu.

Organy

W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu-Gosławicach znajdują się organy, które zostały zbudowane w 1933 roku przez renomowaną firmę Rieger z Karniowa, znaną jako opus 2611. Instrument ten jest umiejscowiony na drugim chórze muzycznym, naprzeciw głównego ołtarza, co podkreśla jego centralną rolę podczas liturgii. Szafa organowa została wbudowana w sam środek balustrady chóru, a prospekt organowy stoi na cokole, który zdobią piękne płyciny oraz szeroki stopniowany gzyms.

Stół gry jest wolnostojący, ustawiony lewym bokiem w stronę ołtarza głównego, a początkowo znajdował się na dolnym chórze. Organy wyposażone są w wiatrownice typu Taschenlade z mieszkami stojącymi, co wpływa na jakość dźwięku.

W historii tych organów można wyróżnić kluczowe wydarzenia remontowe. Pierwszy udokumentowany remont miał miejsce w 1994 roku, podczas gdy kapitalny remont przeprowadzono w lipcu 2001 roku. Wykonała go renomowana firma organmistrzowska ”Kamerton” pod kierownictwem Wiesława Jelenia z Olszynki. Renowacja obejmowała zabezpieczenie instrumentu przed drewnojadami, wymianę wszystkich miechów oraz dodanie kilku nowych głosów. Po zakończeniu prac organy zostały oddane do użytku w listopadzie 2002 roku.

Ostatni przegląd tych organów odbył się w październiku 2010 roku, a także był przeprowadzony przez zakład Wiesława Jelenia, co potwierdza ciągłość ich konserwacji i dbałości o stan techniczny. Warto zaznaczyć ich bogatą dyspozycję, której szczegóły przedstawione są poniżej.

Manuał IManuał IIPedał
1. Quintatön 16′1. Schweb. Aeoline 8′1. Bassflöte 4′
2. Mixtur 3-5 fach2. Salicet 8′2. Oktavbass 8′
3. Sifflöte 2′3. Rohrgedackt 8′3. Subbass 16′
4. Oktave 4′4. Nachthorn 4′4. Quintatön 16′
5. Offenflöte 4′5. Ital. Principal 4′
6. Principal 8′6. Quinte 2 2/3′
7. Gemshorn 8′7. Blockflöte 2′
8. Cymbel 3 fach
9. Trompete 8′

Przypisy

  1. Opole ( Kościół Wniebowzięcia NMP (Gosławice)) [online], musicamsacram.pl [dostęp 23.01.2024 r.]
  2. Historia kościoła parafialnego w Opolu-Gosławicach. [dostęp 22.12.2013 r.]
  3. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu. [dostęp 22.12.2013 r.]
  4. Kościoły w Opolu. [dostęp 22.12.2013 r.]

Oceń: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu-Gosławicach

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:8