Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to samorządowa instytucja kultury, która ma swoje początki w 2007 roku. Działa ona na terenie miasta Opole i przeznaczona jest do gromadzenia oraz katalogowania różnorodnych zbiorów związanych z polską piosenką.
W ramach swojej działalności, muzeum podejmuje się konserwacji i udostępniania zbiorów, co ma na celu ochronę bogatego dziedzictwa polskiej muzyki. Warto podkreślić, że Muzeum Polskiej Piosenki jest jedyną instytucją w kraju, której fundamentalnym celem jest stworzenie ośrodka informacji o polskiej piosence oraz jej znaczeniu w kulturze.
Lokalizacja
Siedziba dyrektora muzeum mieści się na pl. Kopernika 1. Niemniej jednak, stałe wystawy muzeum, które obejmują multimedialną prezentację, znajdują się w miejscach przeznaczonych dla widowni w ramach Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu, ulokowanym przy ulicy Piastowskiej 14a. Dzięki temu odwiedzający mają możliwość bezpośredniego obcowania z pamiątkami związanymi z historią polskiej piosenki.
Historia
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zostało ustanowione na podstawie uchwały Rady Miasta Opola w dniu 29 listopada 2007 roku. Jego głównym celem jest zachowanie informacji oraz pamiątek związanych z opolskim festiwalem. Z dniem 26 marca 2009 roku, zmieniono formułę muzeum, poszerzając jej działalność o „…gromadzenie, opracowywanie i prezentowanie zbiorów dotyczących polskiej piosenki, a także prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej, edukacyjnej i popularyzacyjnej w tym zakresie”.
8 czerwca 2009 roku muzeum zainicjowało akcję pod tytułem Piosenka ma swoje historie. Była to inicjatywa mająca na celu gromadzenie pamiątek związanych z polskim dorobkiem muzycznym, w której uczestniczyły osoby prywatne jak i instytucje kultury, organizatorzy festiwali, muzycy oraz kompozytorzy. W wyniku ich współpracy muzeum pozyskało cenne zbiory, takie jak płyty CD, rękopisy, fotografie, plakaty, instrumenty muzyczne oraz kostiumy.
Pierwsza czasowa wystawa w muzeum została otwarta 3 grudnia 2009 roku. Jej tytuł brzmiał: „Grunt to bunt. Polska muzyka młodzieżowa w latach 1956-1989”. Ekspozycja ta poświęcona była zarówno narodzinom jak i rozwojowi rock and rolla w Polsce, a odwiedzający mieli okazję zgłębić historię tego gatunku muzycznego. Muzeum zorganizowało również wiele wystaw plenerowych. Od października 2009 roku w placówce odbywają się cykliczne spotkania z wybitnymi postaciami polskiej piosenki oraz ich rodzinami i spadkobiercami, mające na celu popularyzację wiedzy na temat polskiej muzyki.
Wśród gości muzeum znaleźli się m.in. Danuta Grechuta, żona Marka Grechuty, Halina Kunicka, Krystyna Prońko, Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec, Marek Niedźwiecki, Jan Pietrzak oraz Tadeusz Woźniak.
Struktura muzeum
Struktura Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu jest jasno określona zgodnie z jego statutem. W jej skład wchodzi kilka kluczowych działów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówki.
- Ogólne aspekty związane z edukacją oraz wystawami są obsługiwane przez Dział Oświatowo-Wystawienniczy,
- Dokumentacja oraz archiwizacja materiałów są w gestii Działu Dokumentacyjno-Archiwalnego,
- Technologie informacyjne wspierają Dział Informatyczny,
- Marketing i promocja są zarządzane przez specjalistę ds. marketingu i promocji,
- Zagadnienia administracyjne i księgowe zajmuje Dział Administracyjno-Księgowy.
Na czoło muzuem stoi Dyrektor, który jest wskazywany oraz odwoływany przez Prezydenta Miasta Opola. Nadzór nad jego działaniami sprawuje Rada złożona z dziewięciu członków, powołana przez Radę Miasta.
Na podstawie regulaminu, który zyskał aprobatę Prezydenta Miasta Opola 2 września 2014, struktura muzeum została rozszerzona, a obecnie obejmuje następujące działy:
- Dział wystaw i edukacji,
- Dział zbiorów muzealnych,
- Dział księgowo-finansowy,
- Dział promocji,
- Dział Organizacyjno-Informacyjny,
- Dział techniczno-administracyjny.
Wystawy czasowe i plenerowe
W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu odbywa się szereg interesujących wystaw czasowych, które z roku na rok przyciągają licznych gości oraz pasjonatów muzyki. Oto szczegółowa lista ekspozycji, które miały miejsce:
- grudzień 2009 – „Grunt to bunt”,
- czerwiec 2013 – „50/50, czyli tekstem na Opole”,
- październik 2013 – „77 x Osiecka”,
- czerwiec 2014 – „Nastroje, nas troje. Epilog”,
- czerwiec 2015 – „Kołysanki”,
- styczeń 2016 – „Muzeum Polskiej Piosenki czyli historia jednego przeboju”,
- marzec 2016 – „Poeci piosenki w obiektywie Jerzego Dziedziczaka”,
- kwiecień 2016 – „Jego Ekscelencja Bodo”,
- listopad 2016 – „Grane i wygrane”,
- styczeń 2017 – „Ciechowski – Świetlik”,
- marzec 2017 – „Przeszłość ma swoje dźwięki”,
- maj 2017 – „Kulisy Opola”,
- styczeń 2018 – „Pocztówkowy szał”,
- czerwiec 2018 – „Sipińska – sza la la zabawa trwa da da”,
- luty 2019 – „Czy mogę prosić o autograf?”,
- czerwiec 2019 – „Festiwalowe gadżety”,
- czerwiec 2019 – „Muzak”.
Dodatkowo, muzeum organizuje wystawy plenerowe, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców Opola, jak i turystów. Oto lista tych wydarzeń:
- marzec 2010 – „Muzyk Młodej Generacji – 30 lat minęło”,
- maj – lipiec 2010 – „Artyści polskiej piosenki w karykaturze”,
- lipiec – sierpień 2010 – „30 lat Jarocińskiego Festiwalu” (współorganizacja),
- czerwiec 2011 – „Artyści polskiej piosenki w plakacie”,
- kwiecień 2012 – „Babys in Blue, albo: prawdziwa historia Czerwonych Gitar”,
- maj-czerwiec 2013 – „Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki na znakach pocztowych”,
- luty 2014 – „Jego Ekscelencja BODO”,
- maj 2014 – „Twarze ZAIKS-u”,
- czerwiec 2014 – „Zaprojektuj okładkę polskiej płyty muzycznej”,
- lipiec 2014 – „40 lat minęło – Ogólne Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję”,
- wrzesień 2014 – „Mała Akademia Piosenki z gwiazdami polskiej sceny muzycznej”,
- maj 2015 – „Mój festiwal, moje miasto”,
- wrzesień 2015 – „Mała Akademia Piosenki”,
- maj 2016 – „Twarze muzyki 1982 – 2015 – Andrzej Tyszko”,
- czerwiec 2017 – „Drogi nasze. 35 lat grupy Bakshish”,
- sierpień 2017 – „Kadry Karewicza”,
- czerwiec 2018 – „Opole 81”.
Te różnorodne wystawy są doskonałą okazją do zapoznania się z bogatą historią polskiej muzyki oraz z wieloma znanym artystami.
Działalność edukacyjna
Mała Akademia Piosenki to unikalny cykl muzycznych spotkań, które zostały zapoczątkowane przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Opola oraz Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Program ten adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, a jego działalność rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku.
W działaniach Małej Akademii Piosenki brały udział takie osobistości jak: Krzysztof Antkowiak, Krzysztof „K.A.S.A” Kasowski, Lidia Kopania, Skubas, Dorota Miśkiewicz, Sambor Dudziński oraz Rafał Brzozowski.
Muzeum nie ogranicza się jednak tylko do tego cyklu. W jego ofercie znajdują się również różnego rodzaju warsztaty, które są dostosowane do potrzeb i zainteresowań dzieci, rozwijając w ten sposób ich pasje oraz umiejętności muzyczne.
Działalność kulturalna
Od października 2009 roku Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przewodzi cyklicznym spotkaniom z wybitnymi postaciami polskiej kultury i sztuki. Wśród uczestników tych wydarzeń znaleźli się m.in. Danuta Grechuta, żona Marka Grechuty, znana artystka Halina Kunicka, a także Krystyna Prońko. Swoją obecność zaznaczyły również inne znane osobistości, takie jak Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec, Marek Niedźwiecki, Tadeusz Woźniak, Tomasz Budzyński, Maria Szabłowska oraz Krzysztof Szewczyk, a także znane zespoły Filipinki i Sława Przybylska.
Warto wspomnieć, że od stycznia 2014 roku w muzeum ukazuje się rocznik kulturalny o nazwie „Piosenka”. Publikacja ta skupia się na szerokim zakresie zagadnień związanych z polską muzyką, podejmując tematy w szerszej perspektywie poznawczej. Pierwsze wydanie tego czasopisma ujrzało światło dzienne w drugiej połowie 2006 roku jako kwartalnik, a jego redaktorem naczelnym jest od początku Jan Poprawa.
W 2014 roku Muzeum Polskiej Piosenki zrealizowało projekt płytowy dla dzieci zatytułowany „Słuchanki i Śpiewanki”. Znalazły się na nim popularne utwory takiej jak „A ja wolę moją mamę”, „Mydło lubi zabawę”, „Puszek okruszek”, „Kaczka dziwaczka” oraz „Laleczka z saskiej porcelany”.
Muzeum jest także współproducentem interesującego programu „Muzeum Polskiej Piosenki, czyli historia jednego przeboju”, emitowanego na antenie TVP Rozrywka, oraz filmu dokumentalnego „Dobry wieczór Opole! Festiwal – legenda”.
Przypisy
- Kontakt Muzeum Polskiej Piosenki W Opolu - Aktualności z polskiej sceny muzycznej, wystawy i zajęcia edukacyjne [online], muzeumpiosenki.pl [dostęp 19.02.2020 r.]
- Muzeum Polskiej Piosenki - Muzeum - Miejsca - terazOPOLE.pl [online], web.archive.org, 06.01.2018 r. [dostęp 19.02.2020 r.]
- ZARZĄDZENIE NR OR-I.0050.430.2014 PREZYDENTA MIASTA OPOLA z dnia 02.09.2014 r. w sprawie zaopiniowania nowego regulaminu organizacyjnego Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Urząd Miasta Opola, 02.09.2014 r. [dostęp 28.10.2014 r.]
- Statut Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (załącznik do uchwały nr XLVII/492/09 Rady Miasta Opola). Rada Miasta Opola, 26.03.2009 r. [dostęp 23.10.2014 r.]
- Uchwała nr XXI/196/2007 Rady Miasta Opole z roku 2007 w sprawie utworzenia Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i nadania mu statutu. Rada Miasta Opole, 29.11.2007 r. [dostęp 23.10.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu | Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu | Ogród Zoologiczny w Opolu | Muzeum Uniwersytetu Opolskiego | Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu | Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce | Muzeum Diecezjalne w OpoluOceń: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu