Teodor Sąsała, urodzony 7 listopada 1888 roku w Szczepanowicach, to postać wybitna w historii polskiego katolicyzmu. Jego życie zakończyło się tragicznie 16 kwietnia 1940 roku w obozie KL Sachsenhausen, gdzie zginął jako ofiara prześladowań.
Był on duchownym katolickim i członkiem zgromadzenia werbistów. Teodor Sąsała jest również uznawany za Sługę Bożego przez Kościół katolicki, co odzwierciedla jego duchowe zaangażowanie oraz rolę w społeczności religijnej.
Życiorys
Teodor Sąsała, którego życie wypełnione było nie tylko nauką, ale także głęboką duchowością, przyszedł na świat 11 listopada 1888 roku. Jego rozwój edukacyjny rozpoczął się w momencie, gdy w wieku szesnastu lat zaczął uczęszczać do gimnazjum w Nysie. W 1910 roku wstąpił do nowicjatu w międzynarodowym Seminarium Misyjnym St. Gabriel pod Wiedniem, gdzie dni spędzone w modlitwie i nauce kształtowały jego przyszłość.
W 1911 roku, 9 września, złożył swoje pierwsze śluby zakonne, a 3 września 1914 roku, po drodze zdobywając duchowe uzbrojenie, oddał się na zawsze Bogu przez śluby wieczyste oraz otrzymał święcenia kapłańskie. W okresie I wojny światowej znalazł się w armii niemieckiej, gdzie pełnił rolę kapelana we Francji, niosąc pomoc duchową żołnierzom.
Po wojnie, jako człowiek głęboko przywiązany do swojej tożsamości narodowej, zajął się działalnością apostolską wśród Polonii niemieckiej. Powróciwszy na Śląsk, podjął pracę nauczyciela i wychowawcy, a później został rektorem Domu misyjnego w Rybniku. W 1926 roku, nie zaspokajając swojej pasji do wiedzy, zdecydował się na dalsze studia. Ukończenie w 1929 roku filologii romańskiej otworzyło mu drzwi do nauczania w gimnazjum misyjnym w Górnej Grupie.
W obliczu wybuchu II wojny światowej, los Teodora ponownie się odmienił. W dniu 28 października 1939 roku niemieccy okupanci internowali wszystkich duchownych przebywających w Domu św. Józefa, przekształcając go w oboz tymczasowy. Już 18 listopada 1939 roku rozpoczęto eksterminację duchowieństwa, co objawiło się brutalnym rozstrzelaniem dwudziestu księży i kleryków w pobliskim lesie.
5 lutego 1940 roku, ojciec Teodor Sąsała został przewieziony do niemieckiego obozu przejściowego Zivilgefangenenlager Neufahrwasser, gdzie czekał na swoją tragiczną przyszłość. Dwa dni później, 9 lutego, trafił do obozu koncentracyjnego Stutthof, zarejestrowany pod numerem 9132. Po dwóch miesiącach brutalnego więzienia, został przeniesiony do obozu w Sachsenhausen, gdzie jego zdrowie uległo dramatycznemu pogorszeniu.
Teodor Sąsała zmarł z wycieńczenia jako pierwszy z grupy więzionych werbistów, po pięciu dniach pobytu w obozie.
Proces beatyfikacyjny
Teodor Sąsała jest jednym z 122 Sług Bożych, dla których 17 września 2003 roku zainaugurowano drugi proces beatyfikacyjny, dotyczący drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej. Dnia 23 kwietnia 2008 roku zakończono w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie proces rogatoryjny, stanowiący diecezjalny etap beatyfikacji.
Przypisy
- MARTYRS KILLED IN ODIUM FIDEI BY THE NAZIS DURING THE SECOND WORLD WAR (III) (poz. 20)
- a b c O. Piotr Gołąb SVD. [dostęp 05.09.2009 r.]
- a b c d O. Teodor Sąsała SVD. [dostęp 15.09.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Marek Lis | Franz Bittner (teolog) | Józef Król | Peregryn z Opola | Curtis Emanuel Cassell | Andrzej Hanich | Radosław Chałupniak | Piotr Zawada | Marcin WorbsOceń: Teodor Sąsała