Kamieniołom Odra


Kamieniołom Odra to czynna kopalnia odkrywkowa, która prowadzi wydobycie górnokredowych skał węglanowych, używanych w produkcji cementu. Znajduje się w północnej części Opola, w województwie opolskim.

W obszarze kamieniołomu występują margle, wapienie margliste oraz iły margliste, które stworzyły się w czasach morza turonu. Kamieniołom jest własnością Cementowni Odra S.A. i składa się z dwóch wyrobisk: starego, zamkniętego w 1963 roku Odra I, którego powierzchnia wynosi 29,53 ha, oraz młodszego, czynnego wyrobiska Odra II. Te dwa obszary są ze sobą połączone 220-metrowym podziemnym tunelem, który biegnie pod ul. Luboszycką i obsługiwany jest przez kolej wąskotorową, transportującą wydobyty urobek do Cementowni Odra.

Warto również dodać, że w 2017 roku uruchomiono w wyrobisku Odra I ścieżkę dydaktyczną, która prezentuje walory geologiczne tego miejsca, skamieniałości kredowe oraz różnorodne zbiorowiska roślin i zwierząt współczesnych, w tym gatunki rzadkie i chronione.

Odra II, jako ostatni czynny kamieniołom skał węglanowych w Opolu, ma bogatą historię. Eksploatacja na dużą skalę rozpoczęła się po drugiej wojnie światowej, jednak pierwsze działania i odwierty miały miejsce już w latach 30. XX wieku. Zwykle to właśnie z tego wyrobiska pochodzą skamieniałości amonitów, w tym znany amonit o średnicy 118 cm, uznawany za największy w Polsce. W 2018 roku odkryto kolejną muszlę amonita, której waga szacowana była na 300-400 kg, co czyni ją drugim co do wielkości amonitem w kraju.

Przypisy

  1. RadioR. Opole RadioR., Niezwykłe odkrycie opolskich paleontologów. To drugi największ ... - Radio Opole [online], radio.opole.pl [dostęp 13.08.2019 r.]
  2. a b c Yazykova i in. 2017 s. 120-123
  3. Kin & Niedźwiedzki
  4. Mały A., 1991: Plan Opola w skali 1:20000. Eko-Graf, Wrocław.

Oceń: Kamieniołom Odra

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:17