Zbliżający się okres Wielkiego Tygodnia to czas, w którym w miastach, w tym w Opolu, szczególnie eksponowane są palmy wielkanocne. Tradycja ich wytwarzania i święcenia sięga średniowiecza, a pomimo upływu lat wciąż jest kultywowana. Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej podkreśla, że palmy mają głębokie religijne korzenie i bogatą symbolikę. Już niedługo mieszkańcy będą mogli wziąć udział w Jarmarku Wielkanocnym, gdzie będzie można nabyć te unikalne wytwory.
Palmy wielkanocne, pełne kolorów i misternie plecione, są nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej. Ich tradycja w Polsce zagościła prawdopodobnie już w XI wieku, przybywając wraz z chrześcijaństwem. Związane są one symbolicznie z wjazdem Jezusa do Jerozolimy oraz z odrodzeniem i nadzieją na nowe życie, które zwiastuje wiosna. W dyskusji podkreślono, że palmy wykonywane dawniej były prostsze i nawiązywały do lokalnych tradycji, wykorzystując głównie gałązki wierzbowe, które są nadal popularne w regionie Opola do tworzenia palm.
Warto zwrócić uwagę na różne aspekty tej tradycji. Poświęcone palmy traktowane były jako amulety mające chronić domowników przez cały rok. Dlatego też po Wielkiej Niedzieli najczęściej umieszczano je w oknach lub za obrazami świętymi. Dodatkowo gałązki wierzby trafiały również do zwierząt gospodarskich, a tradycje związane z ich wykonywaniem wciąż ulegają ewolucji, włączając nowe materiały i barwy symboliczne. Już wkrótce, 13 kwietnia, mieszkańcy Opola będą mieli szansę zakupić palmy oraz zgłębić tajniki wielkanocnych tradycji na 48. Jarmarku Wielkanocnym w Muzeum Wsi Opolskiej.
Źródło: Urząd Miasta Opole
Oceń: Palmy wielkanocne – Tradycja wciąż żywa w Opolu
Zobacz Także