Pomnik Agnieszki Osieckiej usytuowany w malowniczym Opolu stanowi wyjątkowy hołd dla tej znakomitej artystki. Jest to pierwsza w Polsce rzeźba dedykowana Osieckiej, co czyni ją wyjątkowym punktem w przestrzeni publicznej. Pomnik został zrealizowany dzięki inicjatywie rektora Uniwersytetu Opolskiego, prof. Stanisława S. Niciei, a jego autorem jest utalentowany rzeźbiarz Marian Molenda, związany z Wydziałem Sztuki na tym uniwersytecie.
Rzeźba została odsłonięta 28 maja 2002 roku w opolskim amfiteatrze podczas inauguracji Festiwalu Polskiej Piosenki Opole. Miał to być stały element festiwalu, który przez resztę roku miałby być prezentowany przed Collegium Maius na terenie Uniwersytetu Opolskiego. Ostatecznie decyzja ta została zmieniona, a figura została przeniesiona na stałe na Wzgórze Uniwersyteckie, gdzie wpisuje się w lokalny pejzaż.
Rzeźba przedstawia Agnieszkę Osiecką w charakterystycznej dla niej pozy: siedzi na krześle, z kartkami papieru na kolanach i długopisem w prawej ręce, podczas gdy lewą ręką podpiera brodę. W widocznym miejscu naprzeciwko znajduję się puste krzesło, które symbolicznie zaprasza do spędzenia chwili w towarzystwie poetki. W 2017 roku w tym samym miejscu znalazła swoją lokalizację statua Wojciecha Młynarskiego.
Pomnik Agnieszki Osieckiej jest częścią szerszej i ciągle rozwijającej się kolekcji rzeźb, w skład której wchodzą także różnorodne dzieła od Mariana Molendy, upamiętniające znaczące postacie polskiej kultury, takie jak: Jerzy Grotowski, Czesław Niemen, Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta oraz Marek Grechuta, przy czym ta ostatnia figura, autorstwa Witolda Pichurskiego, wyróżnia się na Wzgórzu.
Dodatkowo, w bliskim sąsiedztwie cmentarza przy local church "na Górce" znajduje się posąg Edmunda Osmańczyka, również stanowiący część tego rzeźbiarskiego zespołu. Zdaniem lokalnych artystów oraz krytyków sztuki, figura Agnieszki Osieckiej jest jedną z najciekawszych realizacji rzeźbiarskich w pejzażu miasta, co podkreśla jej znaczenie i wartość artystyczną w przestrzeni Opola.
Przypisy
- Kazimierz S. Ożóg, Baba na byku i przygłupi książę (rzecz o opolskich monumentach), „Indeks” 2012 r., nr 3-4, s. 45.
- Dorota Wodecka, Tłumek ludzi i krasnali, „Gazeta Wyborcza Opole” 2008 r., nr 272, s. 4.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Ławeczka Marka Grechuty w Opolu | Ławeczka Starszych Panów | Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska OpolskiegoOceń: Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu