Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej a Rola Policji


1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W kontekście zwiększonej roli bezpieczeństwa, działania polskiej prezydencji będą miały kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Policji. W związku z tym, polska Policja zostanie zaangażowana w organizację oraz zabezpieczenie licznych międzynarodowych spotkań, których gospodarzem będzie nasz kraj. W najbliższym czasie planowanych jest około 200 takich wydarzeń, w których weźmie udział niemal 40 tysięcy osób.

Prezydencja w Radzie UE przyznawana jest w systemie rotacyjnym wszystkim państwom członkowskim przez sześć miesięcy. Polska ma już doświadczenie z poprzedniej prezydencji, jednak obecna sytuacja wymaga nowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że prezydencja to nie tylko przewodnictwo w obradach, ale także aktywne uczestnictwo w kształtowaniu polityk unijnych związanych z bezpieczeństwem i współpracą w obszarze sprawiedliwości.

W ramach nadchodzącej prezydencji Polska będzie współpracować z Danią i Cyprem, co stanowi kontynuację działań w ramach tzw. trio prezydencji. Policja polska zyska istotną rolę w grupach roboczych, które są kluczowe dla współpracy policyjnej w UE. W szczególności, skupiony będzie wysiłek na zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, cyberprzestępczości oraz bezpieczeństwa publicznego, co w konsekwencji przyczyni się do wzmocnienia ogólnego bezpieczeństwa w regionie.

Źródło: Policja Opole


Oceń: Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej a Rola Policji

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:14


Zobacz Także